Kampania "Wybieram Zdrową Żywność"

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej zachęca do udziału w realizowanej jesienią kampanii "Wybieram Zdrową Żywność". Kampania ta jest skierowana przede wszystkim do osób w wieku 25-45 lat, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i młodych rodziców i ma na celu zachęcanie do podejmowania świadomych i pewnych wyborów żywieniowych. Poznanie i zrozumienie kluczowej roli jaką dla bezpieczeństwa żywności odgrywają naukowcy i nauka, począwszy od wsparcia w rozszyfrowaniu etykiet, zrozumieniu zasad dot. stosowania substancji dodatkowych w żywności, po przybliżenie konsumentom praktycznych informacji. Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood.

Szkolenia on-line na temat zagadnień związanych z narażeniem na radon

Główny Inspektor Sanitarny, nawiązując do realizowanych od dnia 26 października 2021 roku szkoleń on-line na temat zagadnień związanych z narażeniem na radon w budynkach, lokalach i pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, informuje o realizowanych przez Instytut Medycyny Pracy im. Prof. Dra med. J. Nofera z siedzibą w Łodzi, szkoleniach . Odbędą się one 8 i 10 grudnia (początek o godzinie 10.00) pod adresem https://szkola.imp.lodz.pl/index.php/szkolenia-radon lub na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego.

Jesienna akcja antytytoniowa

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej informuje o organizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia jesiennej akcji antytytoniowej trwającej w m-cach listopad - grudzień.

Światowy Dzień Rzucania Palenia w Polsce organizowany jest od 1991 roku i ma na celu zaangażowanie jak największej liczby osób i instytucji do działań związanych z kształtowaniem postaw zdrowotnych społeczeństwa, ochronę małych dzieci przed biernym paleniem, edukację Polaków na temat szkodliwości palenia tytoniu, skutków zdrowotnych, ekonomicznych i socjalnych, powiększenia liczby osób, które rozstały się z nałogiem palenia tytoniu.

Polska jest krajem, w którym palenie tytoniu od lat stanowi jedną z najczęstszych przyczyn utraty zdrowia. Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne (głównie schorzenia układu krążenia, oddechowego, nowotwory), zaostrza przebieg wielu schorzeń, np. takich jak: łuszczyca, trądzik młodzieńczy, przyspiesza występowanie zmarszczek.. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę palącą, ale również jej bliskich. Wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę w tym samym pomieszczeniu jest szczególnie niebezpieczne, gdyż boczny strumień dymu zawiera znacznie więcej nikotyny, tlenku węgla i innych niebezpiecznych związków ("bierne palenie"). Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie zachorowania na raka krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego Poza konsekwencjami zdrowotnymi, bardzo dotkliwe są także konsekwencje ekonomiczne i społeczne.

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne. E-papierosy oraz tytoń podgrzewany pozwalają ukryć nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący młodzież przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

Wszystkie e-papierosy mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o włączenie się środowisk szkolnych w edukacje na temat skutków zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych palenia tytoniu poprzez działania promujące zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia.

Zapowiedź nauki zdalnej w roku szkolnym 2021/2022

Podczas konferencji prasowej w dniu 7 grudnia 2021 roku, minister zdrowia Adam Niedzielski i jego zastępca Waldemar Kraska poinformowali, że od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się w trybie zdalnym.

W okresie od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. przejście na tryb zdalny będzie obejmowało jedynie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Żłobki oraz przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.

Od 10 stycznia 2022 r. uczniowie mają wrócić do nauki w trybie stacjonarnym.

Wycieczka do Warszawy w ramach przedsięwzięcia MEiN "Poznaj Polskę"

W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Poznaj Polskę", którego przedmiotem jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki, nasza szkoła otrzymała wsparcie w wysokości 6.723zł. Uzyskane wsparcie oraz wkład własny w postaci wpłat rodziców pozwolił na zorganizowanie dla naszych uczniów dwóch wycieczek jednodniowych - dla uczniów młodszych do Lublina, dla starszych do Warszawy.

Najpierw odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik. Podzieleni na malutkie grupki wyruszyliśmy na poszukiwanie przygód. Największym zainteresowaniem cieszyły się trzy wystawy: "Rowery", "Przyszłość jest dziś" i "Strefa Eksperymentowania".

Na wystawę "Rowery" składają się zarówno interaktywne eksponaty, jak i wyjątkowa kolekcja jedno- i wielośladów - od tych najstarszych, zabytkowych po współczesne, wykorzystujące najbardziej nowoczesne technologie i design. Przyjrzeliśmy się wszystkim eksponatom z bliska, poznaliśmy ich budowę i historię, a także samodzielnie wypróbowaliśmy nietypowe modele i przekonaliśmy się, że jazda na rowerze o kwadratowych kołach jest możliwa!

Wystawa "Przyszłość jest dziś" pomaga poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata w całej ich złożoności. Ukazuje różne rozwiązania technologiczne i zachęca do spojrzenia na nie w sposób krytyczny. Zwraca także uwagę na relacje między osobistymi wartościami i wartościami innych ludzi. Największe wrażenie zrobiły na nas cztery eksponaty: bajecznie drogie auto bez kierowcy, oddychające jak prawdziwy człowiek robotyczne niemowlę, towarzysz w modlitwie SanTO-PL oraz maszyna kresu życia, zajmująca miejsce drugiego człowieka - mówiąca, dozująca lekarstwa i delikatnie głaszcząca ciężko chorego w jego ostatniej chwili życia.

Wystawa "Strefa Eksperymentowania" natomiast, to centralna ekspozycja Kopernika, poświęcona przyrodzie i zachodzącym w niej zjawiskom oraz człowiekowi i ludzkiej percepcji świata fizycznego, pozwalająca na samodzielne eksperymentowanie przy około 200 stacjach doświadczalnych.

Na zakończenie tej wizyty część uczniów odwiedziła jeszcze lodziarnię i sklep z pamiątkami.

Następnym punktem naszej wycieczki był spacer po Cmentarzu Powązkowskim, który pozwolił nam poznać historię cmentarza i pochowanych tam ludzi w nietuzinkowy sposób. Dzięki Paniom Przewodniczkom na pomniki mogliśmy spojrzeć okiem artysty i poszukać najpiękniejszych aniołów i innych rzeźb. Niczym filmowy Indiana Jones nauczyliśmy się odczytywać najpopularniejsze symbole umieszczone na grobach. Przy niektórych nagrobkach zatrzymaliśmy się, aby poznać losy pochowanych tam ludzi. Poznaliśmy także zwyczaje związane z Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami.

Po licznych atrakcjach wybraliśmy się jeszcze na obiad do restauracji Młoda Polka na Nowym Świecie, specjalizującej się w kuchni polskiej.

Jeszcze tylko krótki spacer po Warszawie i możemy wracać do domu. Warto było pojechać!

Spotkanie on-line z Panem Waldemarem Cichoniem

W dniu 6 grudnia dzieci z klas młodszych miały spotkanie on-line z Panem Waldemarem Cichoniem.

Waldemar Cichoń to polski pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży, popularyzator czytelnictwa, twórca postaci kota Cukierka. Jak się dowiedzieliśmy pierwsza książka pt. "Cukierku, Ty łobuzie" powstała dla syna Pana Waldemara, Marcela, który nie lubił czytać książek. Chciał go w ten sposób zachęcić do czytania. Na jednej książce się nie skoczyło, przygód Cukierka jest cała seria. Pan Waldemar jest autorem również serii książek o psie Riko oraz 2 książek o Śląsku. Autor pokazał dzieciom swojego pupila Cukierka oraz drugiego kota Tradycję.

Bardzo dziękujemy za spotkanie, teraz z ochotą poznamy przygody głównego bohatera kota Cukierka.

Mikołajki w naszej szkole

Imieniny św. Mikołaja 6 grudnia są co roku doskonałą okazją do oderwania się od rutynowego szkolnego planu dnia. Dla wielu uczniów mikołajki to jeden z przyjemniejszych dni w trakcie roku szkolnego. Wtedy to zazwyczaj obdarowujemy prezentami kolegów i koleżanki z klasy. Są to podarunki anonimowe - po wylosowaniu nazwiska staramy się nie wyjawiać, komu w tym roku będziemy kupowali mikołajkowy upominek. To nawiązanie do jednego ze zwyczajów św. Mikołaja - chrześcijański święty swoje dary przekazywał anonimowo; żadna z obdarowanych przez niego osób nie wiedziała, kto jest autorem niespodzianki.

Jak co roku Mikołaj odwiedził także naszą szkołę. Towarzyszyła mu jak zwykle niezwykle pracowita pomocniczka. :) BARDZO DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKIE UPOMINKI!

VI Przegląd Pieśni Patriotycznych "Śpiewam Ojczyźnie Swej"

19 listopada 2021 roku w Gminnym Domu Kultury w Cycowie odbył się VI Przegląd Pieśni Patriotycznych "Śpiewam Ojczyźnie Swej".

Jury, po wysłuchaniu 40 nagrań, w tym 14 prezentacji zespołów i 26 solistów, przyznało nagrody i wyróżnienia. Miło nam poinformować, że w kategorii solistów klas IV-V wyróżnienie zdobyła uczennica naszej szkoły Klaudia Sawul. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

"Kartka dla obrońców granic”

Szkolny Klub Wolontariatu włącza się w akcję - "Kartka dla obrońców granic”.

Zachęcamy do przygotowania laurki lub kartki z rysunkami, pozdrowieniami i wyrazami wsparcia dla pełniących służbę na naszej wschodniej granicy żołnierzy sił Zbrojnych RP oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji. Akcja trwa do 15.12.2021 r.

Szkolny Klub Wolontariatu

Zbiórka na rzecz podopiecznych Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie

Drodzy Przyjaciele Szkolnego Klubu Wolontariatu,

zakończyliśmy zbiórkę na rzecz podopiecznych Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie.

Dzięki Wam dostarczyliśmy dziś potrzebującym kilkanaście pudełek i reklamówek żywności oraz środków czystości! Kolejny raz pokazaliśmy, że jesteśmy wrażliwi na potrzeby innych a wspólnymi siłami osiągamy wiele.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do zbiórki. Razem możemy więcej!

Wolontariusze, którzy byli odpowiedzialni za organizację zbiórki spisali się na medal! Koordynatorzy akcji: Vanessa Suprynowicz, Wiktoria Kruk, Blanka Zakostowicz, Oliwia Zakrzewska, Julia Pytka i Weronika Ożóg. Dobra współpraca owocuje satysfakcją i kolejnymi pomysłami. Nasi wolontariusze wspominali ostatnio o zbiórce dla zwierząt. :)

III Powiatowy Konkurs „Mam prawo do…”

20 listopada 2021 r. – w Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka – Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej rozstrzygnęły III Powiatowy Konkurs „Mam prawo do…”. W ramach przedmiotu wiedza o społeczeństwie do konkursu przystąpili ósmoklasiści z naszej szkoły. Uczniowie zaprojektowali okładki książki pt. „Mam prawo do… Przewodnik po prawach dziecka”.

Miło nam ogłosić, że nagrody w kategorii szkół podstawowych klasy VII-VIII otrzymały Oliwia Bondyra i Zuzanna Wielgosz. Wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych klasy VII-VIII otrzymała Aleksandra Staniak.

Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Krzysztofa Niewiadomskiego – Starosty Łęczyńskiego oraz przy wsparciu finansowym Powiatu Łęczyńskiego. Gratulujemy naszym uczennicom i dziękujemy za pamiątkowe dyplomy i upominki.

"Poznaj Polskę" - wsparcie finansowe dla Gminy Ludwin

Informujemy, że Gmina Ludwin otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Poznaj Polskę". Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Dofinansowanie na łączną kwotę 21 723,00zł otrzymały:
1. Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dratowie - 15 000,00
2. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie - 6 723,00

Uzyskane wsparcie oraz wkład własny w postaci wpłat własnych rodziców dzieci uczestniczących w wycieczkach w wysokości 16 681,00 zł pozwoli na realizację wyjazdów dzieci:

1. Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dratowie - czterodniowa wycieczka dla młodzieży z klas IV-VIII w programie:
- Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum książąt Lubomirskich, Wrocław;
- Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego;
- Panorama Racławicka, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu;
- Ostrów Tumski, Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Miejskie Wrocławia;
- Rezerwat archeologiczny, Biskupin;
- Archikatedra Gnieźnieńska, Gniezno;
- Katedra Gnieźnieńska.

2. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie - jednodniowa wycieczka dzieci z klas I-III w programie:
- Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie,
- Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie
oraz jednodniowa wycieczka dla młodzieży klas IV-VIII:
- Centrum Nauki Kopernik Warszawa;
- Zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach, Warszawa.

Wsparcie finansowe dla Gminy Ludwin na rozwój czytelnictwa

Drodzy Czytelnicy! Informujemy, że Gmina Ludwin otrzymała wsparcie finansowe z dotacji celowej budżetu państwa przeznaczonej dla organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym: zakup nowości wydawniczych, realizację działań promujących czytelnictwo, zakup elementów wyposażenia w ramach Programu Wieloletniego - "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025" Priorytet 3.

Dofinansowanie na łączną kwotę 16 000,00zł otrzymały:

1. Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dratowie - 4 000,00zł
2. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie - 4 000,00zł
3. Szkoła Podstawowa im ks. Jana Twardowskiego w Zezulinie - 4 000,00zł
4. Szkoła Podstawowa w Ludwinie - 4 000,00zl

Uzyskane wsparcie oraz wkład własny organu prowadzącego w wysokości 4 000,00 zł pozwoli na wzbogacenie i uatrakcyjnienie zbiorów bibliotek szkolnych. Już wkrótce nowości pojawią się na półkach bibliotek szkolnych! Zapraszamy!

List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

Warszawa, 1 grudnia 2021 r.

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie

w ostatnich dniach Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki - konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Polska dzięki swojemu przedstawicielowi w Europejskiej Agencji Leków (jest nim prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych) miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat.

Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci. W Polsce spodziewamy się pierwszych dostaw już w połowie grudnia. Oznacza to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Chcemy do tego czasu przekazać Państwu - Rodzicom i Opiekunom - jak najwięcej sprawdzonych i rzetelnych informacji, które pomogą podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.

Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg. Dane te pokazują, że na 1,6 mln zaszczepionych dzieci jedynie 320 z nich doświadczyło łagodnych odczynów niepożądanych. To znacznie mniejsza grupa niż ta, która tylko w ciągu dwóch tygodni listopada trafiła z powodu COVID-19 do szpitala.

W badaniu klinicznym prowadzonym przez konsorcjum Pfizer/Biontech wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie. Z przedstawionych efektów badań wynika, że w grupie szczepionych dzieci w wieku 5-11 lat wystąpiło tylko jedno cięższe działanie niepożądane. Była to gorączka w wysokości 39,7?. Poza tym - podobnie jak w przypadku innych szczepień - pojawiły się ból w miejscu podania szczepionki, zaczerwienienie, zmęczenie czy ból głowy. Co istotne objawy te bardzo szybko i samoistnie ustępowały. Warto również zwrócić szczególną uwagę na skuteczność szczepionki u dzieci. Okazuje się, że jest ona wyższa niż u dorosłych i wynosi aż 90,7 proc.

Szanowni Państwo, mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje pomogą świadomie zdecydować w sprawie szczepienia dzieci. Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19. Zachęcamy Państwa do kontaktu z pracownikami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości. Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w mediach społecznościowych tych instytucji, na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.

Z wyrazami szacunku

MINISTER EDUKACJI I NAUKI Przemysław Czarnek

MINISTER ZDROWIA Adam Niedzielski

Wypełnienie obowiązku informacyjnego KOWR i ARiMR wobec dzieci i rodziców/opiekunów dzieci uczestniczących w programie "Program dla szkół".

Wypełnienie obowiązku informacyjnego KOWR i ARiMR wobec dzieci i rodziców/opiekunów dzieci uczestniczących w programie.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Zgodnie z art. 13 i 14 ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych dalej jako RODO) (Dz. U. UE. L 119 z 04 maja 2016 r. str. 1) dzieci i rodziców/ opiekunów dzieci uczestniczących w programie informujemy, że:

1) Administratorem, czyli podmiotem decydującym o celach i środkach przetwarzania danych osobowych dzieci i rodziców/ opiekunów dzieci uczestniczących w programie jest 37 Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (zwany dalej jako Administrator lub KOWR) z siedzibą w Warszawie, ul. Karolkowa 30, 01-207 Warszawa. Z administratorem może Pani/Pan kontaktować się poprzez adres e-mail: kontakt@kowr.gov.pl lub pisemnie na adres korespondencyjny Centrali Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, ul. Karolkowa 30, 01-207 Warszawa.
2) Administrator wyznaczył inspektora ochrony danych osobowych, z którym można kontaktować się w sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem danych osobowych, poprzez adres e-mail: iodo@kowr.gov.pl lub pisemnie na adres korespondencyjny administratora danych, wskazany w pkt. 1.
3) Administrator przetwarza udostępnione przez szkołę dane osobowe dzieci i rodziców/ opiekunów dzieci uczestniczących w programie wyłącznie poprzez wgląd w dane w celu realizacji kontroli zgodności z przepisami udziału szkoły Programie, w związku z realizacją zadań i obowiązków Administratora związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej "Programu dla szkół" zgodnie z Rozdziałem 7d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 945, z późn. zm.) jako zadania delegowanego do KOWR z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 1) ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 1505) i jest niezbędne do wypełniania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, co stanowi o zgodnym z prawem przetwarzaniu danych osobowych w oparciu o przesłankę legalności przetwarzania, o której mowa w art. 6 ust. 1 lit. c RODO. W przypadku wyrażenia zgody na udział rodzica/opiekuna i udział dziecka w ocenie programu (w przypadku gdy szkoła, do której uczęszcza dziecko zostanie wytypowana do udziału w ocenie Programu) dane osobowe rodzica/opiekuna i dane osobowe dziecka będą przetwarzane przez Administratora na podstawie tej zgody w celach związanych z organizacją i przeprowadzeniem oceny programu. W przypadku wyrażenia zgody rodzica/opiekuna na udział dziecka w organizowanych przez KOWR działaniach towarzyszących o charakterze edukacyjnym dane osobowe rodzica/opiekuna i dane osobowe dziecka będą przetwarzane przez Administratora na podstawie tej zgody w celach związanych z udziałem dziecka w działaniach towarzyszących. Dane osobowe rodzica/opiekuna i dane osobowe dziecka podane w treści ww. zgód będą przetwarzane wyłącznie w celu udokumentowania ich wyrażenia. Rodzicom/opiekunom w każdej chwili przysługuje prawo do wycofania wyrażonej zgody na przetwarzanie danych osobowych i danych osobowych dziecka w celach związanych z udziałem w badaniu i/lub udziału dziecka w działaniach towarzyszących, ale cofnięcie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
4) Dane osobowe rodzica/opiekuna i dane osobowe dziecka w zakresie niezbędnym do kontroli zgodności z przepisami udziału szkoły Programie będą przetwarzane wyłącznie poprzez wgląd w dane w trakcie przeprowadzanej kontroli i nie będą przetwarzane poza siedzibą szkoły, której kontrola dotyczy. W przypadku wyrażenia zgody na udział w ocenie programu lub udział dziecka w działaniach towarzyszących dane osobowe rodzica/opiekuna i dane osobowe dziecka będą przetwarzane do czasu odwołania zgody na ich przetwarzanie lub przez okresy niezbędny do przeprowadzenia wieloletniego badania oceny realizacji programu. Dane osobowe rodziców/opiekunów i dane osobowe dzieci, których dotyczy zgoda na udział w ocenie programu lub udział w działaniach towarzyszących zostaną pozyskane przez KOWR za pośrednictwem szkoły, która zgłosiła dziecko do udziału w Programie lub bezpośrednio od rodziców/opiekunów.
5) W przypadku wyrażenia zgody na udział w ocenie programu i/lub udział dziecka w działaniach towarzyszących dane osobowe i dane osobowe rodziców/opiekunów i dziecka mogą zostać udostępniane podmiotom przetwarzającym dane w imieniu administratora (podmioty przetwarzające), tj. podmiotom przeprowadzającym ocenę realizacji Programu wyłącznie na czas niezbędny do przeprowadzenia badania i dokonania oceny lub podmiotom realizującym w imieniu i na rzecz KOWR działania 38 towarzyszące. W pozostałym zakresie Administrator nie przewiduje udostępniać danych osobowych rodziców/opiekunów i danych osobowych dzieci.
6) Zgodnie z RODO osobom, których dane przetwarzamy w celach określonych w pkt. 3 przysługuje prawo do:
a) dostępu do danych osobowych i otrzymania ich kopii;
b) sprostowania/poprawiania danych osobowych;
c) prawo do usunięcia danych osobowych, w sytuacji, gdy przetwarzanie danych nie następuje w celu wywiązania się z obowiązku wynikającego z przepisu prawa lub w ramach sprawowania władzy publicznej;
d) cofnięcia zgody na przetwarzanie danych (dotyczy gdy przetwarzanie danych opiera się na zgodzie),
e) prawo do ograniczenia przetwarzania danych, przy czym przepisy odrębne mogą wyłączyć możliwość skorzystania z tego praw,
Wszystkie osoby, których dane przetwarzamy posiadają prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na niezgodne z prawem przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych i danych osobowych dziecka.
7) Wyrażenie zgody na udział dziecka w programie jest dobrowolne. Podanie Pani/Pana danych osobowych i danych osobowych dziecka w treści ww. zgody jest niezbędne do jej udokumentowania. Wyrażenie zgody na rodzica/opiekuna udział i udział dziecka w wieloletniej ocenie programu i podanie danych w zakresie niezbędnym do przeprowadzania badania ma charakter dobrowolny. Wyrażenie zgody na udział dziecka w działaniach towarzyszących ma charakter dobrowolny.
8) W oparciu o dane osobowe rodziców/opiekunów i dane osobowe dziecka administrator nie będzie podejmował zautomatyzowanych decyzji, w tym decyzji będących wynikiem profilowania.
9) Administrator nie przewiduje przekazywania danych osobowych rodziców/opiekunów i dzieci do państwa trzeciego (tj. państwa, które nie należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego obejmującego Unię Europejską, Norwegię, Liechtenstein i Islandię) ani do organizacji międzynarodowych.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W związku z treścią art. 14 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) tj. (Dz.U. UE L 119 z 04.05.2016 r., s. 1, sprost. Dz.U. UE L 127 z 23.05.2018 r., s. 2 oraz sprost. Dz. UE L 74 z 4.03.2021 str. 35), zwanego dalej: "rozporządzeniem 2016/679", Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że:
1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych i danych osobowych Pani/Pana dziecka jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 70, 00-175 Warszawa. Z Administratorem może Pani/Pan kontaktować się poprzez adres e-mail: info@arimr.gov.pl lub pisemnie na adres korespondencyjny Centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ul. Poleczki 33, 02-822 Warszawa.
2) Administrator wyznaczył inspektora ochrony danych osobowych, z którym może Pani/Pan kontaktować się w sprawach dotyczących przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz danych osobowych Pani/Pana dziecka oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem tych danych osobowych, poprzez adres e-mail: iod@arimr.gov.pl lub pisemnie na adres korespondencyjny Administratora, wskazany w pkt. 1.
3) Pani/Pana dane osobowe i Pani/Pana dziecka pozyskane przez Administratora będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c rozporządzenia 2016/679 w celu realizacji zadań związanych z przyznawaniem, wypłatą i zwrotem płatności w ramach działania "Programu dla szkół" (w tym w celu dokonania kontroli zgodności z przepisami udziału Szkoły w "Programie dla szkół" na dany rok szkolny, a także organizacji i przeprowadzenia oceny Programu, jak również w celu realizacji obowiązku archiwizacji dokumentacji). 39 Powyższe wynika z realizacji przez Administratora zadań, o których mowa w art. 6 ust 1 pkt 9 lit. d w związku z art. 6 ust. 2 pkt 1 oraz art. 6a ust. 1 pkt 5 i art. 6a ust. 2 ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 1505) w zw. z art. 6 Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/40 z dnia 3 listopada 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do pomocy unijnej na dostarczanie owoców i warzyw, bananów oraz mleka do placówek oświatowych oraz zmieniającego rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 907/2014 (Dz. Urz. UE L 5 z 10.1.2017, str. 11 z późn. zm.).
4) Administrator będzie przetwarzał następujące kategorie Pani/Pana danych i Pani/Pana dziecka: dane identyfikacyjne (imię i nazwisko dziecka), klasa i nazwa szkoły, do której dziecko uczęszcza, dane identyfikacyjne rodzica/opiekuna prawnego dziecka.
5) Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych mogą być: podmioty uprawnione do przetwarzania danych osobowych na podstawie przepisów powszechnie obowiązującego prawa, w tym organy kontrolne oraz podmioty przetwarzające dane na zlecenie Administratora w związku z wykonywaniem powierzonego im zadania w drodze zawartej umowy, tj. podmioty przeprowadzające ocenę Programu.
6) Zebrane Pani/Pana dane osobowe na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c rozporządzenia 2016/679, będą przetwarzane przez okres realizacji zadań, o których mowa w pkt 3, okres zobowiązań oraz przez okres 5 lat, licząc od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym upłynął okres zobowiązań w związku z przyznaniem oraz wypłatą pomocy finansowej z tytułu realizacji działania w ramach "Programu dla szkół", potrzebny do przeprowadzenia archiwizacji. Ponadto, okres przechowywania danych może zostać każdorazowo przedłużony o okres przedawnienia roszczeń, jeżeli przetwarzanie danych będzie niezbędne do dochodzenia roszczeń lub do obrony przed takimi roszczeniami przez Administratora.
7) Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pani/Pana danych osobowych, prawo żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, w przypadkach określonych w rozporządzeniu 2016/679.
8) W przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy rozporządzenia 2016/679, przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
9) Pani/Pana dane Administrator uzyskał od Szkoły, która zgłosiła dziecko do udziału w Programie.

Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Obywatelskiej

Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego "OIC Poland" z siedzibą w Lublinie, w ramach zadania publicznego realizowanego w formie powierzenia zadania przez Zarząd Powiatu Łęczyńskiego prowadzi Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Obywatelskiej.

Nieodpłatna pomoc prawna i obywatelska oraz edukacja prawna świadczona jest zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.

Z porad może skorzystać każda osoba, której nie stać na odpłatne porady i która złoży stosowne oświadczenie.

Nieodpłatna pomoc prawna od dnia 16 maja 2020 r. obejmuje także sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą - niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku.

Pomoc udzielana jest w poniedziałki i wtorki w godzinach 12.00-16.00 w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej (ul. Staszica 9, I piętro - pokój nr 8), w środy i piątki w godzinach 8.00-12.00 w Urzędzie Gminy Cyców (przy ul. Chełmskiej 42, 21-070 Cyców) oraz w czwartki w godzinach 12.00-16.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Puchaczowie (Rynek 3, 21-013 Puchaczów).

Zapisy na wizyty: telefoniczne: (81) 531 52 81, w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Łęcznej, za pomocą elektronicznego kalendarza wizyt: https://np.ms.gov.pl/ oraz za pomocą e-mail: pomocprawna@powiatleczynski.pl.

Punkty nieodpłatnych porad prawnych funkcjonują w oparciu o zasady poufności, bezpłatności, bezstronności, niezależności, samodzielności klienta, otwartości, a także aktualności i rzetelności informacji.

Informacje Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego w Łęcznej

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej, w związku z licznymi przypadkami zachorowań wśród dzieci, uczniów, nauczycieli oraz pracowników w żłobkach i placówkach oświatowych na terenie powiatu łęczyńskiego, informuje, że Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek (zgodnie z rozporządzeniem MENiS z dn. 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach).

Jeśli dziecko miało kontakt z osobą, u której potwierdzono wynik pozytywny w kierunku COVID-19, na dziecko nakładana jest kwarantanna (tylko dziecko ma kwarantannę!). Zabronione jest wtedy opuszczanie domu przez dziecko oraz zapraszanie do domu gości. Podobnie, w przypadku potwierdzonego wyniku pozytywnego u nauczyciela cała grupa/klasa przechodzi na nauczanie zdalne. W przypadku, gdy na dziecko nałożona jest kwarantanna, należy obserwować jego stan zdrowia, koniecznie wykonywać pomiar temperatury ciała dwa razy dziennie, a gdy pojawią się dolegliwości skontaktować się z lekarzem rodzinnym informując, że dziecko jest na kwarantannie i miało kontakt z osobą chorą na COVID-19.

Decyzji w formie papierowej SANEPID nie wydaje, kwarantanna jest wpisana do systemu teleinformatycznego, do którego ma dostęp ZUS, KRUS.

Szczegółowych informacji dotyczących kwarantanny, zasiłku opiekuńczego, itp. można uzyskać dzwoniąc pod nr telefonu całodobowej infolinii dla obywatela w sprawach kwarantanny i zdrowia + 48 222 500 115.

Aplikacja Kwarantanna Domowa jest obowiązkowa. W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię 22 165 57 44.

Uwaga! W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej SANEPID uruchomił automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 22 10 43 705 to numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę. W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny można dzwonić pod numer +48 22 25 00 115.

Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce

Pasażer:
1. Pasażer ma obowiązek zasłaniania ust i nosa w pojazdach publicznego transportu zbiorowego.
2. Pasażer powinien zachować bezpieczny odstęp od innych pasażerów.

Kierowca i obsługa pojazdu:
1. Obsługa pojazdu ma obowiązek zasłaniania ust i nosa. Obowiązek nie dotyczy kierowców pojazdów, którzy przebywają w wydzielonych w pojeździe kabinach, nie mając kontaktu z pasażerami i innymi pracownikami obsługi pojazdu.
2. Kierujący pojazdem może nie wpuścić do pojazdu osoby bez zasłoniętych ust i nosa oraz wyprosić pasażera z pojazdu, który nie zasłania ust i nosa.
3. Zablokowanie przycisków do otwierania/zamykania drzwi. Otwieranie/zamykanie drzwi przez kierującego.

Przedsiębiorca:
1. Na chwilę obecną nie ma ograniczeń w zakresie liczby przewożonych pasażerów/uczniów w środkach publicznego transportu zbiorowego.
2. Zalecane jest ozonowanie pojazdu lub dezynfekcja z użyciem alternatywnej metody po zakończeniu przewozu każdego dnia.
3. Regularne mycie i dezynfekcja, stosownie do potrzeb, powierzchni dotykowych w pojeździe podczas przerw w pracy pojazdu, nie mniej niż 2 razy dziennie.
4. W razie konieczności zwiększenie częstotliwości kursowania pojazdów w godzinach szczytu komunikacyjnego.
5. W przypadku szkolnych przewozów autobusowych, zapewnienie środków do dezynfekcji rąk przy wsiadaniu do pojazdu i po jego opuszczeniu przez pasażerów.
6. Zapewnienie dla pasażerów środków do dezynfekcji na terminalach, dworcach autobusowych, z których odjeżdżają i przyjeżdżają pojazdy komunikacji publicznej.
7. Umieszczenie w pojeździe informacji dot. obowiązku zasłaniania ust i nosa.
8. W przypadku stosowania w pojeździe urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych, tzn. działających w systemie zapewniającym możliwość pracy bez stosowania powietrza pochodzącego z cyrkulacji powietrze zużyte wywiewane z wnętrza pojazdu powinno być, w miarę możliwości, usuwane na zewnątrz, a do wnętrza nawiewane powinno być głównie uzdatnione powietrze świeże (atmosferyczne) z możliwie jak najmniejszym dodatkiem powietrza z systemu cyrkulacji.
9. Jeśli w pojeździe stosowane jest powietrze podlegające cyrkulacji, krążące w układzie zamkniętym, powinno podlegać filtracji z użyciem wysokiej klasy filtrów powietrza o oznaczeniach zgodnych z aktualną klasyfikacją filtrów i normami określającymi ich sprawność w zakresie redukcji liczby cząstek o określonej wielkości – stosowanie powietrza z cyrkulacji jest dopuszczalne tylko w przypadku braku możliwości innych rozwiązań technicznych oraz ograniczone do niezbędnego minimum. Personel techniczny podczas dezynfekcji musi stosować odpowiednie środki ochrony osobistej.
10. W przypadku braku wentylacji lub klimatyzacji, pożądanym jest, aby wymiana powietrza w środkach transportu odbywała się poprzez pozostawienie otwartych okien i wywietrzników dachowych.
11. W przypadku zagrożenia biologicznego (przejazd osoby z wyraźnymi objawami choroby COVID-19) zalecane jest natychmiastowe wycofanie pojazdów z eksploatacji do czasu pełnej dezynfekcji.

Wielki Turniej the GAME of POLESIE!

"The Game of Polesie" to gra edukacyjna w wersji planszowej/ pudełkowej, on-line oraz LARP.

W wersji pudełkowej modus operandi niewiele różni się od popularnego Monopoli z tą różnicą, że prowadzi nas ścieżkami Polesia po artefaktach po obu stronach granicy, zapoznając uczestnika z walorami naszej gminy.

Na 14 października zaplanowano start turnieju w wersji on-line. Turniej będzie trzy dniowy a nagrodzone będzie aż 40 osób. Należy się zalogować na stronę https://www.gameofpolesie.com/portal/ wybrać zakładkę GRA ONLINE i się zalogować/zarejestrować pod swoim loginem, pod którym to przez najbliższe trzy dni będziemy grać zdobywając "Polesiaki" - kto zakończy grę w sobotę z największym majątkiem Polesiaków wygrywa!

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w Turnieju.

List Ministra Edukacji i Nauki z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Warszawa, 13 października 2021 r.

Szanowni Państwo Dyrektorzy,
Nauczyciele i Wychowawcy,

z okazji Dnia Edukacji Narodowej przekazuję wszystkim nauczycielom, wychowawcom, pedagogom i pracownikom oświaty wyrazy najwyższego uznania i szacunku. Każdego dnia pomagają Państwo zdobywać uczniom nową wiedzę, inspirują ich do rozwijania pasji i talentów, a także przygotowują do wejścia w dorosłe życie, do podjęcia w przyszłości nowych ról społecznych. Serdecznie za to dziękuję!

W obecnym roku szkolnym kontynuujemy działania ukierunkowane na podnoszenie prestiżu zawodu nauczyciela. Przygotowaliśmy propozycje dobrych rozwiązań, które przełożą się na poprawę warunków pracy i wzrost wynagrodzenia. Jako Ministrowi Edukacji i Nauki zależy mi na tym, aby zawód ten cieszył się społecznym uznaniem.

W sposób szczególny chcemy wesprzeć nauczycieli, którzy rozpoczynają swoją pracę. Ich wynagrodzenie od września 2022 roku wzrośnie nawet o 1 412 zł. Planowaną podwyżką płac zostaną objęci wszyscy nauczyciele, niezależnie od stopnia awansu zawodowego. Na ten cel rząd przeznaczy prawie 8 mld zł. Zależy nam również na zbudowaniu przejrzystego i bardziej efektywnego systemu wynagradzania nauczycieli, który przełoży się na realny wzrost płac.

Wśród innych rozwiązań, które przedstawiliśmy związkom zawodowym i przedstawicielom samorządów terytorialnych, znalazły się także zmiany w zakresie czasu pracy nauczycieli, awansu zawodowego, oceny pracy i urlopu wypoczynkowego. Przewidujemy także ograniczenie szkolnej biurokracji, w tym związanej z awansem zawodowym. Chcemy, aby dzięki temu nauczyciel miał więcej czasu na pracę z uczniem.

Podnoszeniu jakości procesu dydaktycznego będą służyły nowoczesne narzędzia, takie jak drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty, które trafią do szkół podstawowych w ramach wspólnego przedsięwzięcia MEiN i Centrum GovTech "Laboratoria Przyszłości". Łącznie na rozwijanie kompetencji przyszłości przeznaczymy ponad 1 mld zł. Cieszymy się również, że tak licznie odpowiedzieli Państwo na nasze zaproszenie do udziału w programie "Poznaj Polskę". To znakomity sposób na urozmaicenie i wzbogacenie zajęć lekcyjnych, a także na przybliżenie młodym ludziom historii oraz bogactwa polskiego dziedzictwa narodowego.

Pandemia i okres kształcenia na odległość pokazały nam bardzo wyraźnie, jak ważny jest bezpośredni kontakt młodego człowieka z nauczycielem. Wiemy, że tej niezwykłej relacji mistrz-uczeń nie zastąpią nawet najnowocześniejsze technologie. To ona jest fundamentem rozwoju społecznego i intelektualnego młodego człowieka. Możliwość przebywania z nauczycielem, jego bezpośrednie wsparcie pozwalają uczniom uwierzyć we własne siły, pokonywać słabości i realizować marzenia. To nieoceniona wartość.

Mamy nadzieję, że dzięki podjętym środkom bezpieczeństwa w przyszłości ograniczanie stacjonarnej pracy szkół nie będzie już konieczne. Tego pełnego i trwałego powrotu do szkolnej normalności życzę dziś nam wszystkim. Jestem przekonany, że po trudnych doświadczeniach z okresu pandemii praca w bezpośrednim kontakcie z uczniami pozwoli Państwu realizować nowe cele zawodowe, podejmować ambitne przedsięwzięcia edukacyjne i wychowawcze. Życzę, aby przynosiły one satysfakcję oraz poczucie zawodowego spełnienia.

Jeszcze raz dziękuję za Państwa wytrwałość, zaangażowanie oraz profesjonalizm.

Wyrazy szczególnej wdzięczności kieruję do całego środowiska oświaty polonijnej. Z serca dziękuję za trud nauczania języka polskiego oraz przekazywanie naszym młodym Rodakom dorastającym na obczyźnie wiedzy o kraju ich przodków. Nieocenione są Państwa zasługi w promowaniu polskiej kultury i historii oraz osiągnięć wybitnych Polaków.

Z wyrazami szacunku
Przemysław Czarnek
Minister Edukacji i Nauki

List Lubelskiego Kuratora Oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej

„Wszystko bierze swą moc z ideałów”
Cyprian Kamil Norwid

Szanowni Państwo
Nauczyciele, Wychowawcy,
Dyrektorzy szkół i placówek,
Przedstawiciele organów prowadzących,
Pracownicy oświaty
województwa lubelskiego

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej proszę Państwa o przyjęcie najserdeczniejszych życzeń i pozdrowień. Dzisiejsze święto jest wspaniałą okazją, aby podziękować Nauczycielom, Wychowawcom, Pracownikom szkół i organów je prowadzących oraz wszystkim, którzy tworzą teraźniejszość polskiej oświaty i przyszłość naszego kraju. Tak, jak w czasach Komisji Edukacji Narodowej, do której dziedzictwa się odwołujemy, jak i później, w trudnych latach odbudowywania naszej państwowości, również dzisiaj edukacja jest wspólnym dobrem a dbałość o wykształcenie i wychowanie młodego pokolenia – dążeniem całego oświatowego środowiska oraz priorytetem wszystkich instytucji odpowiedzialnych za jej rozwój.

Życzę, aby ważna społecznie i odpowiedzialna praca Nauczyciela, Pedagoga i Wychowawcy była powszechnie doceniana i przynosiła pożądane efekty a radość z osiągniętych celów przysłaniała wszelkie trudy podejmowanych wysiłków, bez których nie byłby możliwy żaden edukacyjny sukces. Serdecznie gratuluję wszystkim osobom odznaczonym i nagrodzonym; cieszę się z Państwem, że wymagająca tak dużego oddania praca została dostrzeżona i uhonorowana. Wszystkim Państwu życzę wielu zawodowych i osobistych sukcesów, a przede wszystkim - satysfakcji z pełnionej misji kształcenia i wychowania młodego pokolenia.

Wyrazy uznania kieruję do organów prowadzących oraz licznych instytucji wspierających szkoły, które postrzegają edukację jako priorytet; dziękuję Państwu za zapewnianie coraz lepszych warunków nauczania i za zaangażowanie w rozwój naszej lokalnej oświaty. Proszę przyjąć życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz realizacji zawodowych planów. Niech Dzień Edukacji Narodowej oraz wszystkie pozostałe w kalendarzu roku szkolnego dni będą pełne optymizmu i pracy wykonywanej w poczuciu bezpieczeństwa i stabilizacji.

Z wyrazami szacunku
Teresa Misuiuk
Lubelski Kurator Oświaty

Pismo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łęcznej do placówek oświatowych na terenie powiatu łęczyńskiego

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej informuje o możliwości zaszczepienia przeciwko grypie sezonowej pracowników wybranych grup zawodowych, które zostały zamieszczone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 (Dz. U. poz. 1581 ze zm.). Do grup, którym przysługują bezpłatne preparaty szczepionkowe przeciwko grypie, należą m.in.: medycy i osoby zatrudnione w placówkach medycznych, pracownicy i pensjonariusze zakładów opiekuńczo-leczniczych, hospicjów oraz domów pomocy społecznej, pracownicy pomocy społecznej, pracownicy placówek oświatowych oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych, funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej.

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, na szczepienia przeciwko grypie nie jest potrzebne skierowanie, wiążące jest umówienie terminu wizyty w punkcie szczepień. Szczepienia będą wykonywane w punktach szczepień, których aktualna lista znajduje się na stronie pacjent.gov.pl (https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype). Informacja o przyjęciu szczepienia będzie odnotowana w Internetowym Koncie Pacjenta, bądź Międzynarodowej Książeczce Szczepień.

Osoba, która zadeklaruje chęć zaszczepienia będzie zobowiązana do wypełnienia oświadczenia (wzór w załączeniu) o spełnieniu warunku wynikającego z § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022. PPIS w Łęcznej informuje również, że rozpoczęcie programu szczepień przeciwko grypie zostało zaplanowane na październik 2021r. Wszelkie materiały oraz szczegółowe informacje dotyczące grypy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia w zakładce "GRYPA - informacje" (https://www.gov.pl/web/zdrowie/grypa-informacje).

Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny w Łęcznej
mgr inż. Elżbieta Piłka

25. Jesienny Konkurs Recytatorski - Eliminacje w Gminie Ludwin

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
Głównym Organizatorem 25. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Organizatorem etapu powiatowego w powiecie łęczyńskim jest Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej. Organizatorem etapu gminnego w gminie Ludwin jest Gminna Biblioteka Publiczna im. Andrzeja Łuczeńczyka w Ludwinie.

II. ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE
W tym roku proponujemy Państwu temat "Śmiechem - żartem" wychodząc z założenia, że jest to przestrzeń przez recytatorów niesłusznie zapomniana. Podczas kolejnych zmagań konkursowych znacznie częściej słyszymy utwory o tematyce smutnej, czasem tragicznej, naznaczonej cierpieniem i traumą, niż teksty pogodne, skrzące się dowcipem, aluzyjne, niejednoznaczne, zmuszające do samodzielnego myślenia. Paradoksalnie, sami siebie postrzegamy jako ludzi o dużym poczuciu humoru. Trudno zatem zrozumieć, co decyduje o tym, że częściej wybór pada na tzw. utwory poważne. Może intuicja podpowiada, że łatwiej jest słuchaczy wzruszyć niż rozśmieszyć? Mówić tak, by wywołać śmiech i refleksję wcale nie jest łatwo. Żeby uzyskać pożądany efekt potrzeba samoświadomości i dyscypliny, umiejętnie stosowanej pauzy i rytmu (zwłaszcza w przypadku wiersza). Gdy "położymy dowcip", na widowni wieje nudą i zapada głucha cisza. Jeśli zaś chodzi o literaturę, to możecie wybierać do woli. Mądrym żartem bawili i uczyli kolejne pokolenia Jan Kochanowski, Ignacy Krasicki, Aleksander Fredro i Adam Mickiewicz - giganci literatury polskiej. Bliżsi nam pokoleniowo poeci - Julian Tuwim, Antoni Marianowicz, Marian Hemar, Jan Sztaudynger czy całkiem współczesny Wojciech Młynarski. Groteską, ironią, satyrą i paradoksem posługiwali się K. I. Gałczyński, Sławomir Mrożek i Witold Gombrowicz. Antoni Słonimski z zamiłowaniem zapisywał anegdoty, które opublikował wraz J. Tuwimem w zbiorze "W oparach absurdu". Magdalena Samozwaniec parodiowała "Trędowatą" Mniszkówny w powieści "Na ustach grzechu". Warto przypomnieć znakomite literacko felietony i recenzje Wiecha. To są tylko przykłady z literatury polskiej, a przecież do dyspozycji jest również cała literatura światowa. Przy wyborze repertuaru liczymy na Waszą wyobraźnię i pomysłowość.

III. REPERTUAR
Recytatorzy prezentują jeden dowolnie wybrany tekst (wiersz lub fragment prozy; dopuszczalny jest uzasadniony kolaż tekstów). W przypadku prezentacji fragmentu prozy dopuszczalne są skróty. Uczestnik przygotowuje repertuar nieprezentowany w innych konkursach ani w poprzednich edycjach JKR. Łączny nieprzekraczalny czas prezentacji: uczniowie szkół podstawowych - do 3 minut.

IV. ELIMINACJE GMINNE:
1. WYSTĄPIENIE RECYTATORSKIE
W roku 2021 wystąpienie recytatorskie należy nagrać i dostarczyć do Gminnej Biblioteki Publicznej w Ludwinie do dnia 03.11.2021r.

V. ZASADY UCZESTNICTWA W TURNIEJU GMINNYM
1. Adresaci
Eliminacje skierowane są do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Ludwin. Nie przewidujemy bezpośrednich zgłoszeń uczestników do Organizatora konkursu gminnego. Organizatorzy eliminacji szkolnych typują do turnieju gminnego do 4 recytatorów
2.Zgłoszenia
-Zgłoszenie obejmuje nagranie recytacji jednego, wcześniej opublikowanego, utworu poetyckiego. Teksty należy recytować z pamięci.
-Uczestnik może wysłać tylko jedno zgłoszenie. Po przyjęciu zgłoszenia przez Organizatora nie ma możliwości wymiany przesłanego nagrania.
-Zgłoszenia można dostarczyć osobiście na płycie DVD itp. albo przesłać e-mailowo plik nagrania na adres: bibliotekaludwin@op.pl do 03.11.2021r.
-Dokładnie wypełnione karty zgłoszeń, oświadczenia RODO należy przekazać do 03-11.2021r. w formie papierowej na adres: Gminna Biblioteka Publiczna w Ludwinie, Ludwin 52, 21-075 Ludwin lub e-mailowej (skan PDF) bibliotekaludwin@op.pl. -Zgłoszenia, które dotrą do Organizatora etapu gminnego po wyznaczonym terminie, nie będą brane pod uwagę. 4. Rejestracja nagrania
-Nagranie wideo powinno rozpoczynać się prezentacją uczestnika: imię i nazwisko, tytuł i autor przedstawianego utworu wraz z zaznaczeniem, że nagranie zostało przygotowane na 25. Jesienny Konkurs Recytatorski
-Czas trwania utworu to maksymalnie 3 minut. Wykonania dłuższe nie będą oceniane.
-Nagranie powinno być podpisane według wzoru: imię i nazwisko-wiek-konkurs.

IV. KRYTERIA OCENY
Jury powołane przez Organizatora dokona oceny prezentacji wg następujących kryteriów:
- dobór repertuaru (jego wartość artystyczną, oryginalność i dostosowanie do możliwości wykonawczych recytatora)
- dykcję recytatora
- interpretację utworu
- ogólny wyraz artystyczny.
Jury może wytypować do etapu powiatowego do 4 osób. Werdykt Jury jest ostateczny i niepodważalny.
Laureaci Konkursu zostaną poinformowani o wynikach telefonicznie.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Podpis na karcie zgłoszenia jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na nieograniczoną, nieodpłatną publikację i rozpowszechnianie całości lub fragmentów wykonań artystycznych za pośrednictwem dowolnej techniki i metody bez dodatkowej zgody Wykonawców -Recytatorów.
2. W związku sytuacją epidemiologiczną Organizator turnieju gminnego zastrzega sobie prawo do zmiany terminu, zasad uczestnictwa oraz formy konkursu. O wszystkich ewentualnych zmianach Gminna Biblioteka Publiczna w Ludwinie będzie informowała na bieżąco.
3. Wszystkie kwestie sporne rozstrzyga Organizator konkursu.

KLAUZULA INFORMACYJNA RODO
1. Administratorem danych osobowych jest Gminna Biblioteka Publiczna im. Andrzeja Łuczeńczyka w Ludwinie, Ludwin 52, 21-075 Ludwin, 81 75 70 087.
2. W sprawach z zakresu ochrony danych osobowych może Pan/Pani kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych: Robert Gostkowski pod adresem e-mail: bibliotekaludwin@op.pl
3. Dane osobowe, w tym wizerunek będą nieodpłatnie i wielokrotnie wykorzystywane i rozpowszechnianie za pośrednictwem dowolnej techniki i metody w materiałach promocyjnych i fotograficznych w celu realizacji turnieju gminnego 25. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego (przeprowadzenie konkursu, wyłonienie zwycięzców, przyznanie i odbiór nagród, podanie do publicznej wiadomości listy uczestników i laureatów, promocja - umieszczenie danych osobowych i wizerunku na stronach www, facebooku i w lokalnej prasie) przez GBP w Ludwinie.

Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Zarządzeniem nr 3/2021/2022 Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Piasecznie z dnia 27 września 2021 roku, w roku szkolnym 2021/2022 ustalono nastepujące dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych:

15.10.2021r.
12.11.2021 r.
07.01.2022 r.
02.05.2022 r.
24, 25 i 26.05.2022 r. (egzamin ósmoklasisty)
17.06.2022r.

Pozostałe terminy dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych ustalone będa w sytuacji wynikającej z trudnych warunków atmosferycznych lub w przypadku innych zdarzeń wymagających zmiany organizacji pracy szkoły.

W/w Zarządzenie wydano na podstawie par. 5 ust. 1 pkt. 1 Rozporządzenia MEN z dnia 11 sierpnia 2017 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. poz.1603).

Projekt "Lekcja o Funduszach Europejskich VI"

Nasza szkoła przystąpiła do akcji edukacyjnej "Lekcja o Funduszach Europejskich VI" organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Ten bezpłatny projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych klas 6-8 z pięciu województw Polski Wschodniej. Jego cel to przybliżanie wiedzy o Funduszach Europejskich. Tegoroczna "Lekcja o Funduszach Europejskich VI" jest poświęcona rozwojowi lokalnemu. Uczniowie biorący udział w zajęciach dowiedzą się, dlaczego ich miejscowości powinny rozwijać się w sposób zrównoważony oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Poznają możliwości zaangażowania mieszkańców w rozwój lokalny oraz źródła finansowania zmian w swoich miejscowościach. Omówiona zostanie także rola Funduszy Europejskich w procesie rozwoju lokalnego.

Nasza szkoła otrzymała bezpłatny pakiet materiałów dydaktycznych: gotowy scenariusz lekcji, edukacyjne gry planszowe "PROJEKT: MIASTO!", film animowany oraz broszury i gadżety dla wszystkich uczniów uczestniczących w zajęciach.

Dodatkowo nauczyciele wraz z uczniami po przeprowadzeniu zajęć będą mogli wziąć udział w konkursie "PROJEKT: SZKOŁA!" i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w najbliższym otoczeniu. Autorzy najlepszych prac otrzymają wartościowe nagrody wspierające nauczanie w szkołach.

Do udziału w akcji zostało zakwalifikowanych 500 klas z pięciu województw Polski Wschodniej. Więcej informacji o projekcie na: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja.

OGŁOSZENIE

Drodzy Rodzice!

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny i daliśmy wszystkim odrobinę czasu na zaklimatyzowanie się w nowej rzeczywistości. Czas jednak przejść do bardziej intensywnej pracy!

Wrzesień powoli się kończy, a jest to czas wyboru Rady Rodziców.

W najbliższych dniach Wychowawcy zaproszą Rodziców na zebrania. Niestety, z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, nie może w szkole odbyć się zebranie stacjonarne. Wychowawcy będą więc zapraszać na spotkania online i/lub indywidualne konsultacje. Na pierwszym zebraniu będziecie mieli Państwo możliwość zapoznać się z ważnymi dokumentami w szkole, wymaganiami edukacyjnymi i sprawami związanymi z dziennikiem elektronicznym oraz omówić bieżące sprawy.

Do najważniejszych punktów zebrania należy jednak wybór Trójek Klasowych, spośród których następnie wybierani są przedstawiciele szkolnej Rady Rodziców. Zapraszamy więc do spokojnego zastanowienia się nad tym, czy chcielibyście Państwo uczestniczyć w pracach Rady Rodziców. Każdy, kto ma odrobinę czasu i chęci do działania, będzie bardzo mile widziany! Jeśli wiecie, że ktoś świetnie by się sprawdził w tej roli, ale sam nie ma odwagi się zgłosić, szepnijcie słówko Wychowawcy! Pomóżcie wybrać Radę Rodziców, która będzie idealnie Was reprezentować.

Czekamy na WAS!

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

Serdecznie witamy w nowym roku szkolnym!

Inauguracja roku szkolnego 2021/2022 odbędzie się 1 września 2021 r. (środa) według poniższego harmonogramu:

Godz. 8:00 – msza św. w kościele parafialnym w Rogóźnie
Godz. 9:00 – spotkania z wychowawcami w salach.


Uczniowie spotykają się z wychowawcami w salach:
Oddziały przedszkolne - w swoich salach
Klasa I- sala nr 13
Klasa II- sala nr 9
Klasa III- sala nr 8
Z uwagi na reżim sanitarny prosimy, aby z dzieckiem z przedszkola oraz z klas I-III przyszedł tylko jeden rodzic.

Uczniowie klas starszych spotykają się z wychowawcami w następujących salach:
Klasa IV- sala gimnastyczna
Klasa V- sala gimnastyczna
Klasa VI- sala nr 7
Klasa VII- sala nr 5
Klasa VIII- sala nr 6

Dowóz uczniów do kościoła we własnym zakresie, natomiast przyjazd do szkoły zgodnie z rozkładem jazdy dwóch autobusów.

Wyjazd pierwszego autobusu około godz. 8:00 z Rogóźna (przystanek przy kościele).
Dalsza trasa przejazdu: Krasne - Krasne Ryczka - Rozpłucie Drugie - Piaseczno.

Wyjazd drugiego autobusu około godz. 8:05 z Jagodna.
Dalsza trasa przejazdu: Rozpłucie Pierwsze - Czarny Las - Kaniwola - Piaseczno.

Powrót około godziny 10:00.

Przypominamy, że na terenie szkoły oraz w autobusie szkolnym obowiązuje zakrywanie ust i nosa. Przy wchodzeniu do szkoły obowiązuje dezynfekcja rąk oraz zasada dystansu społecznego.

Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych

Ogólne zasady:
Dystans - minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 metra.
Dezynfekcja - przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.
Higiena - częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
Maseczka - w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu pomiędzy grupami.
Wietrzenie - przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.

1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych.
2. Rekomenduje się ograniczenie korzystania z transportu publicznego, na rzecz pojazdów prywatnych lub przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga).
3. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej lub niezamieszkujących z osobą przebywającą w izolacji w warunkach domowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej, m.in. stosowanie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych szkoły lub gdy nie ma możliwości zachowania dystansu na terenie szkoły (rekomendowane maseczki chirurgiczne).
4. Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników.
5. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasady:
a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
d) opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: maseczki - rekomendowane maseczki chirurgiczne, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
6. Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu (rekomendowane maseczki chirurgiczne).
8. Należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Zobowiązane są do stosowania środków ochronnych (maseczki, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk), zachowania dystansu od innych osób min. 1,5 m oraz przebywania w wyznaczonych obszarach szkoły.
9. Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
10. Rekomenduje się posiadanie termometru bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.
11. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności) należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
12. Należy zapewnić taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. W miarę możliwości, sale i węzły sanitarne dla poszczególnych klas powinny być wyznaczone z zachowaniem przestrzeni umożliwiającej dystans społeczny. 13. W miarę możliwości, należy ustalić indywidualny harmonogram/plan dnia (lub tygodnia) dla danej klasy, uwzgledniający, m.in.:
godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły,
korzystanie z przerw (nie rzadziej niż co 45 min),
korzystanie ze stołówki szkolnej,
zajęcia na boisku.
14. W miarę możliwości, jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej i stałej sali, a do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele, którzy nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.
15. W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, rekomenduje się:
zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m, chyba, że pomiędzy stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika,
pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela,
przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,
w miarę możliwość, ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów,
w miarę potrzeby, zapewnienie nauczycielowi maseczki, rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk - przez pracodawcę.
16. Bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
17. Sprzęty sportowe i programowe należy dokładnie czyścić oraz dezynfekować lub korzystać z przyborów jednorazowych. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
18. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
19. Infrastruktura szkoły i sprzęt sportowy muszą być regularnie czyszczone z użyciem detergentu lub innych środków dezynfekujących. W sali gimnastycznej podłoga powinna zostać umyta detergentem lub zdezynfekowana po każdym dniu zajęć, a używany sprzęt sportowy - po każdym jego użyciu przez daną klasę.
20. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.
21. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
22. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.
23. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
24. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
25. Podczas ustalania bezpiecznych zasad korzystania z szatni, należy przystosować inne pomieszczenia na szatnię lub wprowadzić różne godziny przychodzenia uczniów do szkoły zgodnie z harmonogramem/planem dnia (lub tygodnia), aby uniknąć kontaktu dzieci z różnych klas.
26. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, w miarę możliwości w grupach uczniów z danej klasy oraz w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Zaleca się zamiast środków do dezynfekcji rąk regularne mycie rąk wodą z mydłem. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
27. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami. W przestrzeni wspólnej rekomenduje się stosowanie maseczki (chirurgicznej).
28. Należy ustalić i upowszechnić zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole. Nie powinny odbywać się w trakcie zajęć obowiązkowych szkoły, tylko po ich zakończeniu. Rekomenduje się organizację zajęć pozalekcyjnych w małych grupach lub w oddziałach klasowych, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu tych zajęć - mycie i dezynfekcja powierzchni dotykanych oraz dokładne wietrzenie sal.
29. Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
30. Należy we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania/higienistką szkolną ustalić i upowszechnić zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
31. Jeżeli w szkole funkcjonuje gabinet stomatologiczny, należy ustalić ze świadczeniodawcą na podstawie obowiązujących go wymagań określonych w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, zasady korzystania z gabinetu oraz godziny jego pracy i upowszechnić je wśród uczniów i ich opiekunów.
32. Należy podjąć działania umożliwiające uczniom realne korzystanie z opieki stomatologicznej w szkolnych gabinetach dentystycznych, w tym zapewnić możliwość obecności rodzica w czasie udzielania świadczenia, gdy jest ona konieczna. Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/wytyczne-dla-poszczegolnych-zakresow-i-rodzajow-swiadczen - pkt 1 stomatologia, są zamieszczone zalecenia postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w warunkach stanu epidemii COVID-19 w Polsce dla lekarzy dentystów, asysty stomatologicznej, gabinetów dentystycznych, laboratoriów techniki dentystycznej i pacjentów.
33. Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić uczniom korzystanie z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna. Zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej GIS https://www.gov.pl/web/gis/fontanny-z-woda-do-picia-dystrybutory-wody-zrodelka--udostepnianie-wody-do-spozycia-w-placowkach-oswiaty
34. Dyrektor szkoły ma obowiązek aktualizacji i upowszechnienia wewnętrznego regulaminu lub procedur funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem:
specyfiki placówki, w tym realizacji zajęć pozalekcyjnych, konsultacji i zajęć w formie zdalnej,
zaleceń wskazanych w przedmiotowych wytycznych,
aktualnych przepisów prawa.
35. Dyrektor szkoły wprowadzi dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/opiekunami prawnymi, np.
- obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy,
- w przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach wspólnie użytkowanych, tj. podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, na korytarzach, w szatni - obowiązek osłony ust i nosa maseczką.

Więcej można przeczytać w Aktualnościach na stronie gov.pl.

Wyprawka dziecka do klasy 1

 • Piórnik: linijka, dwa ołówki HB lub jeden -HB a drugi inny, gumka, temperówka, kredki ołówkowe, nożyczki, klej w sztyfcie.
 • Zeszyty: 1 zeszyt 16 kartkowy w trzy linie, z wyraźnie zaznaczoną liniaturą, 2 zeszyty 16 kartkowe w kratkę, zeszyt do religii, zeszyt do języka angielskiego (16-kartkowy w trzy linie), notes.
 • Farby plakatowe, pędzelki: cienki i gruby, kubeczek na wodę, fartuszek.
 • Plastelina jedna duża lub 2 małe.
 • Kredki pastelowe - min. 12 sztuk.
 • Kredki świecowe - najlepiej "Bambino".
 • Komplet flamastrów + niebieski i czerwony dodatkowo.
 • Worek na obuwie zmienne (podpisany).
 • Strój sportowy.

Wszystkie rzeczy i przybory ucznia powinny być podpisane.

Program „Dobry Start”

Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla 4,4 miliona uczniów.

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Od 1 lipca br., zgodnie z wprowadzonymi zmianami do programu "Dobry start" zmieniły się zasady naboru wniosków o przyznanie świadczenia dobry start.

Począwszy od najbliższego roku szkolnego 2021/2022, świadczenie dobry start będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych - w miejsce gminnych i powiatowych organów właściwych - zapewniając w pełni zautomatyzowany proces obsługi programu "Dobry start".

Według nowych zasad, wnioski o świadczenie dobry start można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe.

Wnioski drogą online można składać, tak jak w latach ubiegłych od 1 lipca do 30 listopada przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/ , przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Świadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów.

Wyprawka dziecka do zerówki (Pszczółki)

 • Piórnik: 2 ołówki, gumka, temperówka, kredki ołówkowe, nożyczki, klej w sztyfcie-2 sztuki.
 • Farby plakatowe, pędzelki: cienki i gruby, kubeczek na wodę, fartuszek, podkładka / mały obrus foliowy do malowania
 • Farby akwarele
 • Plastelina jedna duża lub 2 małe.
 • Modelina - 1 opakowanie
 • Ciastolina - 2 - 3 kolory
 • Kredki ołówkowe - min. 12 sztuk.
 • Kredki świecowe - najlepiej " Bambino".
 • Bloki rysunkowe białe format A4- 4 sztuki
 • Bloki rysunkowe kolorowe format A4 - 3 sztuki
 • Bloki brystolowe białe format A4- 2 sztuki
 • Bloki brystolowe kolorowe format A4 - 2 sztuki
 • Blok rysunkowy biały, format A3 - 1 sztuka
 • Worek na obuwie (podpisany)
 • Buty sportowe
 • Pakiety kart pracy / książek

Prosimy, aby wstrzymać się jeszcze z kupowaniem kart pracy wyd. Nowej Ery, gdyż prawdopodobnie Rodzice otrzymają kody do zniżki przy zakupie kart pracy. Gdy kody będą dostępne, poinformujemy Rodziców.

Dla sześciolatków (dzieci, które w kolejnym roku szkolnym pójdą do pierwszej klasy):
- Pakiet "Dzieciaki w akcji. Karty pracy sześciolatka", Wydawnictwo Nowa Era.
- "Elementarz. Czytamy metodą sylabową" Autor: Alicja Karczmarska - Strzebońska. Wydawnictwo GREG
- Język Angielski: Super Heroes kl. 0. Podręcznik do języka angielskiego dla sześciolatków. Autorzy: Rebecca Adlard, Ewa Kołakowska, Edyta Pikulska. Edycja 2020 - 2022. Wydawnictwo Nowa Era
- Religia: "Jezus moim przyjacielem" red. ks. Marian Zając, wyd. Gaudium

Dla pięciolatków (dzieci, które w kolejnym roku szkolnym zostaną jeszcze w zerówce):
- Pakiet "Dzieciaki w akcji. Karty pracy pięciolatka", Wydawnictwo Nowa Era.
- Religia: "Jezus moim przyjacielem" red. ks. Marian Zając, wyd. Gaudium

Bardzo prosimy podpisać przybory, karty pracy dziecka.

UWAGA ÓSMOKLASISTO!

Egzamin ósmoklasisty w 2022 r.:

Język polski
 • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych.
 • Czas trwania: 120 minut.
 • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną - 25 pkt (ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach; ok. 50 proc. zadań otwartych), część 2: wypracowanie - 20 pkt.
 • Temat wypracowania do wyboru spośród dwóch: rozprawka albo opowiadanie.
 • W wypracowaniu uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu.

Matematyka

 • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii).
 • Czas trwania: 100 minut.
 • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt - zadania zamknięte, 10 pkt - zadania otwarte.
 • Liczba zadań otwartych: 4 (w latach 2019-2020: 6).

Język obcy nowożytny

 • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
 • Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) - A2.
 • Czas trwania: 90 minut.
 • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt - zadania zamknięte, 21 pkt - zadania otwarte.
 • Mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.

POBIERZ SZCZEGÓŁOWE WYTYCZNE! Znajdziesz je poniżej w zalączniku nr 1 do rozporządzenia

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 16 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Poniżej znajdziesz także szczegółowe porównanie dotychczasowych wymagań egzaminacyjnych z języka angielskiego z tymi po zmianach: