Ostatni raz z moją klasą....

24 czerwca 2022 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2021/2022 oraz pożegnanie uczniów klasy VIII. W uroczystości wzięli udział: Dyrektor szkoły Pani Elżbieta Wróbel, Wójt Gminy Ludwin Pan Andrzej Chabros, Inspektor ds. oświaty i księgowości Gminy Ludwin Pani Joanna Guz, uczniowie, nauczyciele, rodzice. Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru uczniom klasy VII, po czym klasa VII pożegnała klasę VIII wygłaszając przemówienia pożegnalne i śpiewając piosenki. W dalszej części uczniowie klasy VIII żegnali swoich kolegów, nauczycieli, pracowników szkoły słowem i pięknymi bukietami kwiatów.

Uśmiech na twarzach absolwentów, nauczycieli i gości wywołał filmik ze wspólnymi zdjęciami ze szkolnych lat. Część oficjalną uświetniło pełne gratulacji i życzeń przemówienie Pana Wójta skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli. Pan Wójt wraz z Panią Dyrektor wręczyli stypendia Wójta Gminy Ludwin uczniom wyróżniającym się w nauce i sporcie.

Drodzy Absolwenci… nie jest łatwo… jak wyrazić uznanie, wdzięczność za to, że byliście, dawaliście z siebie wszystko, co najlepsze, naszej szkolnej rodzinie. Pozostają tylko proste i płynące z naszych serc słowa: „dziękujemy Wam”.
Życzymy powodzenia w dorosłym świecie!
Niech Wasi wychowawcy, nauczyciele oraz wszyscy pracownicy szkoły w Piasecznie pozostaną w Waszej pamięci! Na zawsze!
Udanych i bezpiecznych wakacji!

Projekt Erasmus+ zakończony!

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Piasecznie zakończyli realizację projektu ERASMUS+ Ostatnia mobilność uczniów to wyjazd do Turcji.

W dniach 13-17.06.2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Piasecznie: Julia Pytka, Adrianna Ścierka, Julia Świrska, Oliwia Bondyra wraz z opiekunkami Panią Dyrektor Elżbietą Wróbel oraz Panią Swietłaną Pszeniczną wyjechały do Stambułu w Turcji, aby w jednej z tureckich szkół podstawowych spotkać się z partnerskimi szkołami realizującymi projekt ‘Connection of health and daily routines’. Uzniowie zostali powitani przez tureckich uczniów ubranych w uroczyste stroje ludowe. W trakcie wizyty w Stambule uczniowie mogli uczestniczyć w lekcjach prowadzonych w tureckiej szkole, zobaczyć przedstawienie wystawione w języku angielskim, a także przedstawili w formie prezentacji informacje na temat jaki wpływ na nasze zdrowie ma zdrowy styl życia, przekazali informacje na temat zdrowego stylu życia, racjonalnego odżywiania, aktywności fizycznych. Wizyta w Turcji była świetną okazją zapoznania się z kulturą, odmiennymi zwyczajami tego pięknego kraju. Projekt był doskonałą okazją do przepłynięcia cieśniną Bosfor, zwiedzania Pałacu Sułtana Dolmagahce, Meczetu Sułtana Bezm i Alem oraz Muzeum Topkapi i Hagia Sophia.

Uczniowie uczestniczący w projekcie mogli poszerzyć swoje horyzonty oraz poznaćuczniów z innych krajów, ale przede wszystkim sprawdzili swoją znajomość języka angielskiego. Program Erasmus+ pokazał uczniom nie tylko jak skutecznie się uczyć, ale także uczy gotowości akceptowania zmian w środowisku międzynarodowym. Erasmus był prawdziwą szkołą życia, uczył radzenia sobie w obcym kraju, w nowych warunkach, stanowił świetną okazję do tego, aby zacząć odważniej patrzeć w przyszłość i podejmować twórczo decyzje. Wyjazd był szansą dla uczniów na podróżowanie samolotem, na zwiedzanie kraju, poznanie najważniejszych jego zabytków. Dzięki pobytowi zagranicznemu zwiększyły się umiejętności adaptacyjne, poznaliśmy swoje słabe i mocne strony, staliśmy się otwarci , tolerancyjni na obce kultury. Uczniowie nabrali znacznej pewności siebie, patrzą na świat perspektywicznie, są ciekawi świata, otwarci na zmiany oraz nowe doświadczenia.

Sukces Julki w konkursie „Kopalnia w Minecraft”

Konkurs „Kopalnia w Minecraft” rozstrzygnięty. Z przyjemnością informujemy, że w konkursie „Kopalnia w Minecraft”, który zorganizowała kopalnia RG „Bogdanka" Julia Świrska z klasy VIII zajęła II miejsce.

Serdecznie gratulujemy kreatywności i pomysłowości.

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO PlasticsEurope

12 uczniów klasy II pod kierunkiem wychowawczyni p. A. Zakostowicz wzięło udział w bajkowym konkursie rysunkowym Plastka, który zorganizowała Fundacja PlasticsEurope Polska. Nasi uczniowie zwyciężyli w kategorii klas II i wygrali koszulki oraz plany lekcji. Był to konkurs europejski organizowany w Polsce.

A oto nasi zwycięzcy:
1. Czaja Dobrawa Michalina
2. Alicja Demczuk
3. Dziadko Szymon
4. Kuśmierz Dorota
5. Maszewska Hanna
6. Mazowiecka Amelia
7. Ośko Amelia
8. Panasiuk Maja
9. Szelepusta Sandra
10. Wach Maria
11. Wiączek Ewa
12. Wołos Oliwia
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Wycieczka Wrocław - Biskupin - Gniezno - Licheń w ramach przedsięwziecia "Poznaj Polskę"

W dniach 20-22 czerwca 2022 roku uczniowie naszej szkoły z klas III-VIII wyjechali na wycieczkę szkolną dofinansowaną z ogólnopolskiego Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę".

W poniedziałek, pierwszego dnia, po kilku godzinach jazdy, powitali przepiękny Wrocław, a w nim zwiedzili Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Ostrów Tumski i Stare Miasto. Na zakończenie pełnego wrażeń dnia poznali monumentalny panoramiczny obraz, przedstawiający wygraną przez Polaków bitwę z Rosjanami - PANORAMĘ RACŁAWICKĄ. I choć Wrocław uraczył podróznych deszczem, z przyjemnością chłoneli ogrom wiedzy, przekazywanej przez sympatycznych przewodników.

Drugiego dnia wczesnym rankiem, po pysznym śniadaniu rozpoczęli bardzo patriotycznie od Muzeum Pana Tadeusza, w którym odbyły się warsztaty edukacyjne na temat: "Kontusze i figalete. Życie w dawnej Polsce" oraz "Stonka ziemniaczana, czyli jak powstają fake newsy". Następnie po zakupach we Wrocławiu, udali się do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Rezerwat archeologiczny w Biskupinie jest jednym z największych w Europie. Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski został uznany za Pomnik Historii. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Z nich najsłynniejsze jest stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza – niezwykle istotne dla tzw. „archeologii mokrej” zajmującej się stanowiskami bagiennymi i torfowymi. Jego odkrycie znalazło się w gronie 100 najważniejszych archeologicznych odkryć XX wieku. Dziś w rezerwacie znajdują się rekonstrukcje: obozowiska łowców i zbieraczy (wizualizacja), osady pierwszych rolników, osady obronnej na półwyspie, grobów skrzynkowych, wioski piastowskiej, oraz Chata Pałucka – obiekt etnograficzny, wpisany do rejestru zabytków."

Kolejnym punktem programu było zakwaterowanie i obiadokolacja w hotelu "Nest" w Gnieźnie.

Środa, 22 czerwca była trzecim i ostatnim dniem atrakcyjnego wyjazdu. Po obfitym śniadaniu, uczniowie wyruszyli ulicami Gniezna do celu, którym była Katedra Gnieźnieńska, Wzgórze Lecha i Trakt Królewski. Po mieście oprowadzał przewodnik, który pośród licznych informacji, ciekawostek przekazał też mnóstwo anegdot krążących na temat Gniezna i zabytków. Następnie wycieczka udała się do Lichenia, aby wraz z przewodniczką zwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

To były bardzo udany wyjazd!

Wycieczka rowerowa klas VII i VIII

10 czerwca uczniowie kl. VII i VIII z opiekunem Panem Grzegorzem Smykiem udali się na wycieczkę rowerową.

Przejeżdżając przez pobliskie miejscowości, uczniowie podziwiali piękno przyrody, zwłaszcza, że pogoda dopisała. Pokonując kolejne kilometry młodzież mogła sprawdzić swoją wytrzymałość i kondycję, po wczorajszym balu. ;) Wreszcie cel - urokliwe jezioro Zagłębocze został osiągnięty. Znakomita pogoda, dopisujące humory i wspaniałe towarzystwo sprawiły, że wycieczka zakończyła się sukcesem, a uczniowie już z niecierpliwością oczekują na kolejną!

Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego 'Let’s talk’

Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego 'Let’s talk’ pod honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Łęczna. Mamy IV miejsce!

9 czerwca 2022 r. Kaja Nowak z klasy 6, Martyna Staniak z klasy 7 i Julia Świrska z klasy 8 uczestniczyły w II Powiatowym Konkursie z Języka Angielskiego 'Let’s talk’. Gospodarzem imprezy była Szkoła Podstawowa nr 2 w Łęcznej, a wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Łęczna. W konkursie wzięły udział trzyosobowe drużyny ze szkół znajdujących się na terenie naszego powiatu, a konkurencje wymagały od uczestników nie tylko znajomości słownictwa czy gramatyki języka angielskiego, ale przede wszystkim umiejętności związanych z komunikacją. Jak sama nazwa wskazuje, uczniowie mieli za zadanie porozumieć się w rożnych sytuacjach życia codziennego, wygłosić krótkie przemówienie, czy też napisać i odegrać dubbing do fragmentu filmu przyrodniczego.

Uczennice naszej szkoły zaprezentowały wysoki poziom umiejętności komunikacyjnych i językowych i otrzymały IV miejsce!
CONGRATULATIONS GIRLS!

Bal ósmoklasistów

Ósmoklasisiści ze Szkoły Podstawowej w Piasecznie 9 czerwca nieoficjalnie żegnali się ze szkołą. Bal, na który zaproszeni zostali: Pani Dyrektor, nauczyciele, uczniowie z klasy 7, pracownicy szkoły, rodzice wypełniła radosna zabawa, wspomnienia i ogrom młodzieńczej energii!

Całe Wasze życie balem nie będzie, ale zawsze możecie powspominać i czerpać siłę z tego pięknego wieczoru.

Wycieczka klas I-III na Farmę Iluzji

9 czerwca uczniowie klas I-III wyruszlili na całodniową wycieczkę na Farmę Iluzji.

Farma Iluzji to niezwykły park o charakterze rozrywkowo-edukacyjnym osadzony w kontekście iluzji. Łącząc w umiejętny sposób atrakcje dla całej rodziny z doświadczeniami i faktami naukowymi, wspomaga rozwój intelektualny i sensoryczny oraz zachęca do aktywnej zabawy na świeżym powietrzu i piknikowania. W dniu dzisiejszym sprzyjała uczniom pogoda i wyśmienite humory.

Uczniowie świetnie się bawili wędrując mostem zapomnienia, kręcąc się na karuzeli, jadąc ciuchcią i samochodem. Mogli również zmierzyć się z grawitacją w krzywym domu, czy oprzeć się złudzeniom w gabinecie luster. Dużo emocji wywołała przejażdżka Dragonem oraz szukanie skarbu w labiryncie. Ale nie zdradzimy wszystkich atrakcji, bo to co dzisiaj dzieci przeżyły niech zostanie w ich wspomnieniach.

100 lat parafii w Rogóźnie

Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika zainaugurowała obchody stulecia istnienia parafii pw. św. Wawrzyńca w Rogóźnie.

Przed rozpoczęciem liturgii prof. Agnieszka Kijewska odczytała okolicznościowy list Ministra Edukacji i Nauki, prof. Przemysława Czarnka a Wójt Gminy Ludwin Andrzej Marcin Chabros odczytał List Gratulacyjny od władz lokalnych wystosowany na ręce Rady Parafialnej z okazji przeżywanego Jubileuszu.

Uroczystość uświetniły Poczty Sztandarowe Szkół Podstawowych w Dratowie i Piasecznie, Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Ludwin i Krasne wraz z reprezentantami strażaków oraz poczet Legionu Maryi. Ponadto w liturgii udział wzięli Przewodniczący Rady Gminy, Wojciech Szymański, Rycerze Św. Jana Pawła II oraz przedstawiciele wspólnot działających przy Rogóźniańskiej parafii. Całą uroczystość uświetnił występ chóru "Iubilaeum" z Lublina pod dyrekcją mistrza Tomasza Orkiszewskiego. Licznie obecni byli parafianie oraz goście, którzy przy słodkim poczęstunku na dziedzińcu przed kościołem kontynuowali to piękne, wspólnotowe spotkanie. W mocy Ducha Świętego wspólnota parafii pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Rogóźnie weszła w nowe stulecie.

Pieszym rajd zadaniowy „Szlakami żółwia" w Poleskim Parku Narodowym

7 czerwca br. uczniowie z klasy 7 i 8 wraz z Panen G. Smykiem wzięli udział w pieszym rajdzie zadaniowym „Szlakami żółwia" na teranie Poleskiego Parku Narodowego. Głównym celem imprezy jest zainteresowanie młodzieży szkolnej bogactwem przyrody i krajobrazu oraz ukazanie różnorodności przyrodniczej obszarów Poleskiego Parku Narodowego.

Pieszy rajd zadaniowy „Szlakami żółwia” drużyna z Piaseczna rozpoczęła w miejscu, które sama wybrała. Opracowana przez uczniów trasa musiała zawierać w swoim przebiegu 3 obowiązkowe punkty kontrolne, wskazane przez Poleski Park Narodowy: zadaszenie w Babsku; zadaszenie PPN przy Jez. Wytyckim oraz Ośrodek Edukacyjny PPN - „Poleskie Sioło". Na zakończenie grupa zaprezentowała wykonane podczas wędrówki przydzielone na starcie zadania. DRUŻYNA naszych uczniów zdobyła II miejsce! Po wysiłku intelektualnym i fizycznym był czas na wspólną zabawę i ognisko.

Wyjazd do Rumunii - Erasmus+

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Piasecznie zdobywali cenne doświadczenia w projekcie Erasmus+.

Kolejna MOBILNOŚĆ w ramach projektu Erasmus+, to wyjazd do Rumunii.

W dniach 09-13.05.2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Piasecznie: Oskar Lisowski, Zuzanna Wielgosz, Dagmara Kudła, Julia Pytka, Adrianna Ścierka, Julia Świrska, Oliwia Bondyra wraz z opiekunami Panią Dyrektor Elżbietą Wróbel oraz Panią Swietłaną Pszeniczną wyjechali do Rachita w Rumunii, aby w jednej z rumuńskich szkół podstawowych spotkać się z partnerskimi szkołami realizującymi projekt ‘Connection of health and daily routines’. Uczniowie zostali uroczyście powitani w progach szkoły CHLEBEM I SOLĄ, jest to piękna tradycja ludowa, która jest kultywowana w Rumunii do dziś.

Uczniowie ze wszystkich szkół partnerskich przedstawili w formie prezentacji i filmów swoje szkoły oraz miejsca zamieszkania. Przekazali informacje na temat zdrowego stylu życia, racjonalnego odżywiania, aktywności fizycznych oraz Światowego Dnia Zdrowia.

Wyjazd w ramach projektu pozwolił nam zobaczyć jak funkcjonuje wiejska rumuńska szkoła, ale również stał się okazją do zwiedzenia jednego z najbardziej obleganych przez turystów miejsc na świecie - Zamku Drakuli i pięknego miasta Timiszoara.

W trakcie naszej wizyty w Rachita uczniowie mogli uczestniczyć w lekcjach prowadzonych w rumuńskiej szkole, zobaczyć przedstawienie wystawione w języku angielskim i rumuńskim, poznać uczniów z innych krajów, ale przede wszystkim sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego. Komunikowanie się w języku angielskim nie sprawiało nikomu problemów.

Z żalem uczniowie Szkoły w Piasecznie przygotowują już ostatni wyjazd w ramach realizacji projektu Erasmus+, tym razem do Turcji.

Dzień Dziecka z Gminą Ludwin nad jeziorem Piaseczno

Bieg o "Uśmiech Wiosny" dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pyszne jedzonko, dmuchane zamki, malowanie twarzy, stoisko z konkursami przygotowane przez Poleski Park Narodowy, pokazy strażackie, stoisko z zadaniami Gminnej Biblioteki Publicznej, gry i zabawy. Oto atrakcje przygotowane przez Gminę Ludwin, które sprawiły, że w dniu dzisiejszym nawet dorośli poczuli się jak dzieci.

Było super, dziękujemy!

Pieszy rajd zadaniowy "Szlakami żółwia" w Poleskim Parku Narodowym

W dniu 31 maja uczniowie kl. I i II uczestniczyli w pieszym rajdzie zadaniowym "Szlakami żółwia", organizowanym przez Poleski Park Narodowy. Uczestnicy rajdu samodzielnie opracowali mapę trasy, mijając kolejno punkty kontrolne: Zadaszenie w Babsku, zadaszenie przy Jeziorze Wytyckim, Ośrodek Edukacyjny PPN- Poleskie Sioło. Cały czas uczniowie wykonywali zadania.

W końcowym etapie rajdu czekał posiłek regeneracyjny - ciepła zupka pomidorowa, pyszny bigosik, pieczona kiełbaska, ciasto, drożdżówki, owoce, napoje. Wszystkie grupy dokonały prezentacji omawiając treść stworzonych map oraz prezentując powstałe na trasie wiersze lub piosenki. Po zliczeniu punktów reprezentacja ze Szkoły Podstawowej im Marii Konopnickiej w Piasecznie znalazła się na II miejscu. Wszyscy otrzymali nagrody rzeczowe.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

V edycji Międzyszkolnego Konkursu o Zdrowym Odżywianiu

Niezmiernie miło nam poinformować, że uczennice klasy VII Martyna Staniak i Wiktoria Kruk bardzo dobrze poradziły sobie w V edycji Międzyszkolnego Konkursu o Zdrowym Odżywianiu "Odżywiam się świadomie, bo znam swój organizm" zorganizowanym przez Panią A. Macubę w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie. Nasze uczennice z uwagi na bardzo wyrównany poziom wiedzy w stosunku do pozostałych uczestników decyzją jury zdobyły ex aequo I miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie zdrowego odżywiania.

Dzień Mamy i Taty

"Cudownych Rodziców mam....."
Tymi słowami nasi najmłodsi uczniowie powitali Rodziców na uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty w dniu 23.05.2022.

Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych Świąt w roku, pełnym miłych życzeń i niespodzianek, będących wyrazem miłości i szacunku dla Rodziców. Część artystyczna została przygotowana przez najmłodszych przedszkolaków, oddział przedszkolny oraz klasy 1-3. Po występach dzieci wręczyły rodzicom drobne upominki. Całość spotkania osłodził poczęstunek i zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach. Naszych uczniów odwiedził również Wójt Gminy Ludwin Pan Andrzej Chabros, który przywiózł dla wszystkich dzieci lody. Radości i zabawie nie było końca.

Powiatowy Turniej OTWP "Młodzież Zapobiega Pożarom”

19 maja w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbył się Powiatowy Turniej OTWP "Młodzież Zapobiega Pożarom”. Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Najlepszym uczestnikiem konkursu w I. grupie wiekowej (uczniowie szkół podstawowych, kl. I-IV) i zdobywcą 1 miejsca został Szymon Gregorowicz.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

XIII Spotkanie Integracyjne klas III w Poleskim Parku Narodowym

W dniu 17.05.2022 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XIII Spotkaniu Integracyjnym klas III w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym Poleskiego Parku Narodowego w Załuczu Starym, zorganizowanym pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Na spotkanie przyjechali wychowankowie szkół z powiatu łęczyńskiego. Organizatorami pikniku była Szkoła Podstawowa im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu oraz Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie. Patronat honorowy nad spotkaniem objęli Starosta Powiatu Łęczyńskiego Pan Krzysztof Niewiadomski, Dyrektor Poleskiego Parku Narodowego Pan Jarosław Szymański, Wójt Gminy Puchaczów Pan Adam Grzesiuk, Wójt Gminy Ludwin Pan Andrzej Chabros oraz Państwo Anna i Marek Niwińscy, którzy zafundowali nagrody, cenne upominki, bułeczki i kiełbaski. Rodzice zapewnili przepyszne ciasto.

Była to wspaniała okazja do wzajemnego poznania się uczniów i nawiązania nowych znajomości. Oprócz zwiedzania wystaw Poleskiego Parku Narodowego, dzieci uczestniczyły w obserwacjach i zabawach integracyjnych, odbyły wyprawę po ścieżce Spławy, gdzie zobaczyły mnóstwo ciekawych roślin, usłyszały śpiew wielu ptaków. Wszystkim najbardziej podobał sie śpiew zięby. Na szlaku zobaczyły liczne żeremia zbudowane przez bobry. Z zachwytem obejrzeli żywe żółwie błotne i bociany białe, które podczas pobytu w parku wracają do zdrowia. Dzieci piekły kiełbaski na ognisku, jadły przepyszne ciasto przygotowane przez naszych rodziców i korzystały z uroków świeżego powietrza i pięknej pogody, wesoło bawiąc się na uroczej polanie.

Powiatowa Gra Terenowa "TWÓJ ŚLAD NA ZIEMI - 4 LATA PÓŹNIEJ"

Niezwykle miło jest nam podzielić się z Wami kolejnymi sukcesami naszych uczniów!
Uczennice klasy VIII - Magdalena Tryk i Aleksandra Staniak zdobyły I miejsce w Powiatowej Grze Terenowej "TWÓJ ŚLAD NA ZIEMI - 4 LATA PÓŹNIEJ" zorganizowanej przez Szkołę Podstawową im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu, która to odbyła się w dniu 13 maja 2022 r. z okazji Dnia Ziemi.

Ola i Madzia wraz z przydzielonym do wspólnych zmagań opiekunem - p. Marcinem Czają - przedstawicielem Lasów Państwowych Parczew, dzielnie i wytrwale pokonały 21 stacji z zadaniami o tematyce ekologiczno - przyrodniczej. Konkurencja była silna, więc w rezultacie o wygranej zdecydowała przewaga punktowa w dogrywce! Brawo drużyno Szkoły Podstawowej w Piasecznie! Gratulujemy i dziękujemy!

Wsparcie dla Gminy Ludwin na realizację zadania „Poznaj Polskę”

Gmina Ludwin po raz kolejny otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Dofinansowanie na łączną kwotę 60 000,00 zł otrzymały:
1.Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dratowie - 15 000,00
2.Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie - 15 000,00
3.Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Zezulinie - 15 000,00
4.Zespół Szkół Nr 1, Szkoła Podstawowa w Ludwinie -15 000,00

Uzyskane wsparcie oraz wkład własny w postaci wpłat własnych rodziców dzieci uczestniczących w wycieczkach w wysokości 36 875,00 zł pozwoli na realizację wyjazdów dzieci:

1. Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dratowie – dwudniowa wycieczka dla młodzieży z klas IV-VIII w programie:
• Zamość - historyczny zespół miasta w zasięgu obwarowań XIX wieku,
• Muzeum Zamojskie w Zamościu,
• Inspektorat Zamojski AK oraz podziemie antykomunistyczne,
• Kościół "Na Wodzie", Pałac Plenipotenta w Zwierzyńcu;
oraz – jednodniowa wycieczka dla młodzieży z klas IV-VIII w programie:
• Warszawa Centrum Nauki Kopernik,
• Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów Rzeczypospolitej;

2. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie?- trzydniowa wycieczka młodzieży z klas IV-VIII w programie:
• Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Muzeum Pana Tadeusza Wrocław,
• Panorama Racławicka Wrocław,
• Muzeum Miejskie Wrocławia,
• Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego Wrocław,
• Rezerwat archeologiczny Biskupin,
• Gniezno – Katedra pw. WNMP i św. Wojciecha Gniezno,
• Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolejącej Królowej Polski Licheń;

3. Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Zezulinie - dwudniowa wycieczka dla młodzieży z klas IV-VIII w programie:
• Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie Warszawa,
• Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka Warszawa,
• Centrum Nauki Kopernik Warszawa,
• Muzeum Powstania Warszawskiego Warszawa,
• Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie;
oraz jednodniowa wycieczka dla dzieci z klas I-III w programie:
• Stare Miasto i Zamek Królewski w Warszawie,
• Centrum Nauki Kopernik,
• Warszawa - Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych;

4. Zespół Szkół Nr 1, Szkoła Podstawowa w Ludwinie - dwudniowa wycieczka dla młodzieży z klas IV-VIII w programie:
• Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego – Kraków,
• Zamek Królewski na Wawelu. Państwowe Zbiory Sztuki – Kraków,
• Muzeum Żup Solnych – Wieliczka,
• Muzeum Archeologiczne w Krakowie;
oraz jednodniowa wycieczka dla dzieci klas I-III:
• Historyczny zespół miasta z traktem królewskim i Wilanowem Warszawa,
• Centrum Nauki Kopernik.

Uczestnikom życzymy miłego zwiedzania i udanego wypoczynku.

Eliminacje gminne 41. Małego Konkursu Recytatorskiego

4 maja 2022 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ludwinie odbyły się eliminacje gminne 41. Małego Konkursu Recytatorskiego. W konkursie udział wzięło 10 uczestników, którzy reprezentowali następujące szkoły: Szkołę Podstawową w Ludwinie, Szkołę Podstawową Piaseczno oraz Szkołę Podstawową w Zezulinie.

Komisja w składzie: Monika Bogusz – Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej, Dorota Matyjaszczyk – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Spiczynie oraz Danuta Andrzejewska - emerytowany nauczyciel.

Nominacje do Turnieju Powiatowego otrzymali:
Weronika Ożóg - (Szkoła Podstawowa w Piasecznie),
Dobrawa Michalina Czaja - (Szkoła Podstawowa w Piasecznie),
Wojciech Szurek - (Szkoła Podstawowa w Zezulinie),
Zuzanna Chyrchel - (Szkoła Podstawowa w Ludwinie).

Wszystkim Uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia w Turnieju Powiatowym.

Gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”

W dniu 29 kwietnia 2022 r. odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. W konkursie wzięło udział 16 uczniów ze Szkół Podstawowych w Piasecznie, Zezulinie i Ludwinie. Uczniów przygotowali nauczyciele z w/w szkół. Członkami komisji konkursowej byli Tomasz Wojtasiewicz – strażak OSP Kaniwola oraz pracownik PSP Łęczna oraz pracownicy urzędu gminy.

Celem tegorocznej edycji jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru oraz praktyczne umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą. Organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Udział w konkursie OTWP, przybliża młodzieży realizację marzeń o zostaniu strażakiem, poprzez umożliwienie wstąpienia do szkół aspirantów PSP oraz Centralnej Szkoły PSP.

Do etapu powiatowego przeszło 6 osób w dwóch kategoriach: klas I- IV i V-VIII.
I grupa – szkoły podstawowe klasy I-IV
1. Szymon Gregorowicz– SP Piaseczno
2. Wojciech Szurek- SP Zezulin
3. Radosław Szurek- SP Zezulin
II grupa – szkoły podstawowe klasy V-VIII
1. Iga Gieleta- SP Zezulin
2. Aleksandra Staniak- SP Piaseczno
3. Paweł Gajos- SP Zezulin

Gratulujemy wszystkim uczestnikom a wygranym życzymy dalszych sukcesów na kolejnych etapach konkursu!

Dzień Ziemi

Data 22 kwietnia od ponad 50 lat jest czasem refleksji nad aktualną sytuacją naszej planety. Światowy Dzień Ziemi jest też okazją do wzięcia udziału w akcjach mających na celu zwrócenie uwagi na problematykę współczesnej ochrony środowiska. Na ten dzień przypada również Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, ustanowiony w 2009 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Co roku myśl przewodnia poświęcona jest wybranemu zagadnieniu z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Tegoroczne hasło towarzyszące obchodom Światowego Dnia Ziemi brzmi: „Invest in Our Planet” („Zainwestuj w naszą planetę”). Organizatorzy zwracają uwagę na potrzebę podjęcia pilnych działań służących ochronie przyrody, za którą jako ludzkość ponosimy odpowiedzialność.

Nasz szkoła co roku angażuje się w obchody Dnia Ziemi. Uczniowie od najmłodszych klas podczas zajęć dowiadują się jakie ma znaczenie dbanie o Naszą Planetę. Podczas dzisiejszych lekcji uczniowie wszystkich klas obejrzeli filmy edukacyjne, prezentacje, wykonali plakaty, zadania interaktywne, a także uczestniczyli w sprzątaniu najbliższego otoczenia naszej szkoły. Również z tej okazji zostały wykonane prace na Wojewódzki Konkurs Plastyczny "Piękno dziecka".

Wsparcie finansowe z dotacji celowej budżetu państwa - promocja i wspieranie czytelnictwa dzieci

Drodzy Czytelnicy! Informujemy, że Gmina Ludwin po raz kolejny otrzymała wsparcie finansowe z dotacji celowej budżetu państwa przeznaczonej dla organów prowadzących placówki wychowania przedszkolnego w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci, w tym: zakup nowości wydawniczych, realizację działań promujących czytelnictwo w ramach Programu Wieloletniego - „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” Priorytet 3.
Dofinansowanie na łączną kwotę 10 500,00zł otrzymały:
1. Oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie - 2 500,00zł
2. Oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Piasecznie - 2 500,00zł
3. Oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej im ks. Jana Twardowskiego w Zezulinie - 2 500,00zł
4. Przedszkole Publiczne wchodzące w skład Zespołu Szkół Nr 1 w Ludwinie - 3 000,00zł
Uzyskane wsparcie oraz wkład własny organu prowadzącego w wysokości 2 625,00 zł pozwoli na wzbogacenie, uatrakcyjnienie zbiorów bibliotek szkolnych oraz da możliwość promocji czytelnictwa poprzez: konkursy, gazetki i spotkania.

DĄB PAMIĘCI - PAMIĘĆ HISTORII ŻYJE W NAS

"Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych..." ks. Jan Twardowski.
Społeczność naszej szkoły zgromadziła się obok „Dębu Pamięci” na placu szkolnym, aby uczcić pamięć ofiar pomordowanych w Katyniu przez NKWD w 1940 r. Posadzony przed szkołą ,,Dąb Pamięci" upamiętnia jednego z patriotów pochodzących z Lubelszczyzny - Jana Jarzynę, aspiranta Policji Państwowej, urodzonego 13 VIII 1898 roku w Łaskarzewie koło Garwolina, zamordowanego w 1940 roku. Udział naszej szkoły w programie edukacyjnym „Katyń... ocalić od zapomnienia" jest okazją do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny, widzianej przez losy konkretnego człowieka.

„Mania Skakania ma moc przyciągania"... i spadania ;)

12 kwietnia uczniowie klasy 4, 5 i 6 oraz częściowo z klasy 8 wraz z wychowawcami byli na niesamowitej wycieczce w Parku Trampolin w Manii Skakania w Lublinie. Uczestniczyliśmy w niestandardowej lekcji wychowania fizycznego na trampolinach poziomych. Pracowaliśmy nad koordynacją i ogólną sprawnością ruchową. Dowiedzieliśmy się, że skakanie na trampolinach chroni przed wadami postawy. Wykwalifikowany instruktor na początku omówił zasady bezpieczeństwa i techniki wykonywania podstawowych akrobacji, a potem to już było... szaleństwo! Dużą atrakcją był Park Linowy ze ściankami wspinaczkowymi i oczywiście wizyta w McDonaldzie.

Podsumowanie mobilności w Polsce - Erasmus+

Tydzień mobilności w Polsce za nami!
W dniach 4 – 8 kwietnia 2022 r. uczniowie z Grecji, Turcji, Rumunii i Polski wraz z opiekunami czynnie uczestniczyli w działaniach projektu Erasmus+ 'Connection of Health and Daily Routines'. Odbyły się: pokazy prezentacji przygotowane przez szkoły partnerskie, warsztaty, które uzmysłowiły jak ważny jest sport, dyskusje uczniów i nauczycieli, wspólne gry, zabawy, tworzenie plakatów, rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek, wycieczki: do stadniny koni w Zamłyńcu, Gminnej Biblioteki Publicznej w Ludwinie, Poleskiego Parku Narodowego, nad jezioro Piaseczno, do Chełma, Kazimierza Dolnego i Lublina. Prace projektowe pozwoliły zdobyć wiedzę i ciekawe doświadczenia od krajów partnerskich, rozwinęły umiejętności pracy w grupie, kompetencje językowe i cyfrowe uczestników.

Na stronie facebook można zobaczyć filmy i zdjęcia z mobilności. Zapraszamy do obejrzenia relacji!

Czwartek z Erasmus+

Dziś pokazaliśmy gościom Lublin i Kazimierz Dolny, czyli miasta na Lubelszczyźnie, które trzeba zobaczyć! Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej na facebook'u, w której zobaczycie jakie miejsca odwiedziliśmy. Nasi partnerzy wrócili z pamiątkami dla najbliższych, dużym bagażem wiedzy i pięknymi zdjęciami. Opiekę nad delegacją uczniów z klasy 6 i 8 oraz partnerami projektowymi sprawowała Pani Dyrektor Elżbieta Wróbel.

Środa z Erasmus+

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy grami i zabawami w szkole. Około godziny 11 Pani E. Bogusz i uczniowie z klasy 7: Blanka, Martyna, Kacper i Piotr zabrali gości na wycieczkę do Chełma. Najpierw odwiedziliśmy Chełmski Park Wodny. Zabawa pod opieką ratowników w basenie do piłki wodnej, zjeżdżalniach, wodnym torze przeszkód, rwącej rzece, odpoczynek i relaks w jacuzzi i saunie. To jest to!

Po wodnych atrakcjach zjedliśmy obiad, a następnie udaliśmy się na spacer po urokliwych ulicach Starego Miasta, rynku oraz Górce Chełmskiej, gdzie zaczęła się historia miasta. Największe wrażenie na naszych partnerach zrobiła górująca nad miastem późnobarokowa Bazylika p.w. Narodzenia NMP. Podziwiali także zabytkowe budynki wokół: barokową Bramę Uściługską, najstarszą budowlę miasta, Pałac Biskupów Unickich, klasztor bazylianów. Obok budynek Chełmskiego Prawosławnego Bractwa Bogurodzicy, a także dzwonnica. Wysoka Górka, która w istocie jest grodziskiem, kryjącym pozostałości zamku księcia Daniela Romanowicza. Zaprowadziliśmy naszych gości do Chełmskich Podziemi Kredowych – jedynego obiektu tego typu w Europie, gdzie dawni mieszkańcy miasta wydobywali kredę już w XIII wieku. Nie udało się nam niestety spotkać z dobrym Duchem Bieluchem, ponieważ nie zdecydowaliśmy się przejść podziemną trasą. Cóż, może będzie jeszcze okazja? W drodze powrotnej musieliśmy pokazać nasze wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, najczystsze i najgłębsze jezioro na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim Jezioro Piaseczno.

Kolejny dzień pobytu gości z zagranicy w ramach projektu Erasmus+ zaliczamy do bardzo udanych.

Wtorek z Erasmus+

W wtorek 5 kwietnia br. nasi Goście z programu Erasmus+ odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Ludwinie. Dziękujemy Pani Dyrektor Elżbiecie Kuczyńskiej oraz Sekretarzowi Gminy Ludwin Panu Szymonowi Czechowi za oprowadzenie naszych gości po obiekcie biblioteki.Multimedialna czytelnia, wielofunkcyjna sala do organizacji imprez i wydarzeń kulturalnych, profesjonalna scena, miejsce do grania na konsoli, sala szkoleniowo-informatyczna, kącik zabaw dla najmłodszych, sala ,,Przystań Seniora” ze stałą ekspozycją poświęconą patronowi biblioteki - pisarzowi Andrzejowi Łuczeńczykowi, muzeum Jana III Sobieskiego, sala doświadczeń, sala, w której odbywają się posiedzenia Rady Gminy, pracownia plastyczna, fototapety i obrazy przedstawiające bogactwo przyrodnicze i kulturowe obszaru gminy Ludwin, luneta do obserwacji nieba, przedszkole. Nasi goście byli pod ogromnym wrażeniem!

Po wizycie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ludwinie partnerzy z Grecji, Turcji i Rumunii z Panią E. Bogusz przyjechali do naszej szkoły, aby realizować kolejne zaplanowane zadania projektowe. Pierwszym zadaniem było pokazanie prezentacji multimedialnych przez uczniów pt. 'Healthy Habits'. O zdrowych nawykach w naszej polskiej szkole opowiadały Martyna Staniak z klasy 7 i Ola Staniak z klasy 8.

Następnie Pani Bernadeta Matraszek przeprowadziła warsztaty, które utwierdziły nas w przekonaniu, że sport jest bardzo ważny dla zdrowia. Po wysiłku intelektualnym przyszedł czas na wysiłek fizyczny. Uczniowie z zagranicy biorąc udział w rywalizacjach sportowych integrowali się z uczniami naszej szkoły, między innymi grali w siatkówkę, bo przecież sport to zdrowie! Aktywności sportowe przygotował Pan Grzegorz Smyk i czuwał nad bezpieczeństwem podczas ich wykonywania. Po posiłku nasi partnerzy udali się do Poleskiego Parku Narodowego i stadniny koni.

Do Ośrodka Jeździeckiego EquiClub w Zamłyńcu zabrały projektowych partnerów oraz przedstawicieli uczniów naszej szkoły Pani Dyrektor Elżbieta Wróbel oraz Pani Bernadeta Matraszek. Podczas wycieczki dzieci oglądały stajnię i boksy, poznały mieszkańców stadniny. Kolejną atrakcją był Poleski Park Narodowy. W siedzibie Poleskiego Parku Narodowego, goście mieli okazję zobaczyć między innymi hodowlę żółwia błotnego, eksponaty archeologiczne, historyczne, etnograficzne oraz przyrodnicze. Obejrzeli także film edukacyjny ukazujący walory przyrodnicze parku, rozwiązali przygotowane dla nich zadania (oczywiście w wersji angielskiej), następnie przejechali rowerami wytyczonym szlakiem. Zakończeniem wycieczki był wspólny posiłek w Urszulinie. Wszyscy zadowoleni wrócili do hotelu, aby odpocząć i nabrać sił na kolejny dzień atrakcji.

Przyjazd Gości z partnerskich szkół - Erasmus+

W poniedziałek 4 kwietnia br. uroczyście powitaliśmy gości z Rumunii, Turcji i Grecji. Przyjechali do nas nauczyciele i uczniowie z krajów partnerskich, którzy razem z naszą szkołą realizują międzynarodowy projekt Erasmus+ 'Connection of Health and Daily Routines'.

Wraz z Panią Dyrektor Elżbietą Wróbel, nauczycielami, uczniami i rodzicami szkoły w Piasecznie gości powitali także przybyli na naszą uroczystość: Pani Anna Szczepińska- Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pan Andrzej Chabros- Wójt Gminy Ludwin, Pan Szymon Czech- Sekretarz Gminy Ludwin, Pani Monika Gryglicka- Inspektor ds. obsługi rady jej organów, kultury, sportu i turystyki, Pani Renata Jazgarska- Inspektor ds. księgowości szkół, Pani Joanna Guz- Inspektor ds. oświaty i księgowości, Pani Elżbieta Kuczyńska- Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Ludwinie oraz Pani Joanna Podlodowska- przedstawiciel Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie.

Goście z zagranicy najbliższy tydzień spędzą w Polsce. W dniu dzisiejszym odwiedzą Gminną Bibliotekę w Ludwinie, następnie spędzą aktywnie czas u nas w szkole i udadzą się do Poleskiego Parku Narodowego oraz do stadniny koni.

Dziękujemy artystom z naszej szkoły, którzy swoimi występami uświetnili wczorajsze powitanie.

Gratulujemy ogromnego talentu uczniom i ich rodzicom!

Rocznica śmierci Papieża Polaka

W dniu 2 kwietnia 2005 r. w Watykanie zmarł Jan Paweł II – Karol Wojtyła.

W tym roku mija więc 16 rocznica jego śmierci. W dniu 16 października 1978 r. podczas pamiętnego konklawe został wybrany 264. papieżem w dziejach Kościoła Katolickiego, pierwszym pochodzącym z Europy Wschodniej. Karol Wojtyła – duszpasterz, wykładowca akademicki, filozof, pielgrzym, teolog, publicysta, aktor i pisarz przeszedł do historii jako Papież, którego homilia wygłoszona w dniu 2 czerwca 1979 na Placu Zwycięstwa była początkiem końca komunistycznych reżimów w krajach za „Żelazną Kurtyną”.

W trakcie swojego trwającego ponad 26 lat pontyfikatu odbył 104 zagraniczne pielgrzymki, a najważniejszym przesłaniem dla setek milionów uczestniczących w nich wiernych były pokój i humanizm.

Wyjazd na mecz Górnika Łęczna

W dniu 2 kwietnia uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunami mogli, za symboliczną złotówkę, obejrzeć zmagania Górnika Łęczna z Pogonią Szczecin. Mecz odbył się na stadionie w Łęcznej. Nasza grupa wspaniale wpisała się w klimat meczu. Z rywalizacji obu drużyn zwycięsko wyszedł zespół Pogoni Szczecin, który wygrał spotkanie 4:0 ale i tak nasi uczniowie wrócili w dobrych nastrojach, zadowoleni z możliwości wyjazdu.

Badania bilansowe u dzieci

Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie!

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że wszystkie dzieci i młodzież w Polsce, do ukończenia 19 roku życia, mają prawo do bezpłatnej profilaktycznej opieki zdrowotnej. Także do okresowych testów przesiewowych i kompleksowych bilansów zdrowia.

Systematyczne wykonywanie testów przesiewowych oraz badan bilansowych u dzieci pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości rozwoju, zaburzeń i chorób oraz na szybkie rozpoczęcie leczenia i przeciwdziałanie postępowi choroby. Wizyta profilaktyczna to dobry moment na rozmowę z lekarzem o wszystkim, co niepokoi Państwa w rozwoju i zachowaniu dziecka, zadawanie pytań dotyczących zdrowego stylu życia.

W przypadku badania dzieci i młodzieży szkolnej, badania są wykonywane w następujących rocznikach:
- roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne,
- klasa III szkoły podstawowej,
- klasa VII szkoły podstawowej,
- klasa I szkoły ponadpodstawowej,
- ostatnia klasa szkoły ponadpodstawowej do ukończenia 19 roku życia.

Zachęcamy Państwa do regularnego zgłaszania się ze swoimi dziećmi na badania bilansowe, które potwierdzą, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo. A w razie potrzeby pozwolą odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne problemy zdrowotne i podjąć niezbędne działania.

Wycieczka do Poleskiego Parku Narodowego

W dniu 14.03.2022r. uczniowie naszej szkoły z klas IV-VIII wzięli udział w wycieczce do siedziby Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie.

W sumie w wyjeździe wzięło udział 45 uczniów (11 z klasy IV, 6 z klasy V, 9 z klasy VI, 10 z klasy VII oraz 9 z klasy VIII) pod opieką pań: Bernadety Matraszek, Emilii Bogusz, Anny Kowaluk i Małgorzaty Bochniarz.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Ośrodka edukacyjnego "Poleskie Sioło" - tradycyjnej zagrody poleskiej. Ośrodek znajduje się w Wytycznie (przysiółek Łowiszów, 1 km drogą gruntową od pomnika KOP) i został zbudowany na wzór tradycyjnych zagród poleskich sprzed wielu lat. Znajduje się tu budynek mieszkalny, spichlerz oraz stodoła - wykonane z drewna i kryte strzechą. Na miejscu uczniowie mieli też możliwość obejrzenia piwnicy typu ziemianka oraz studni.

Następnie udaliśmy się do Ośrodka Dydaktyczno-Administracyjnego w Urszulinie, gdzie w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego uczniowie mogli z bliska obejrzeć małe żółwiki. Następnie obejrzeli film edukacyjny o Poleskim Parku Narodowym. Wizyta zakończyła się bardzo miłym akcentem - poczęstunkiem przygotowanym przez pracowników Parku.

Po wizycie w PPN udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły.

Kilka dni wcześniej na podobnej wycieczce w Poleskim Parku Narodowym byli nasi goście z Ukrainy.

Bardzo dziękujemy Pracownikom Parku za to, że nas przyjęli, ugościli, pokazali kilka atrakcji Parku i pięknie o wszystkim opowiedzieli!

Dzień Solidarności z Cierpiącym Narodem Ukraińskim

Kilkanaście dni temu setki tysięcy żołnierzy rosyjskich przekroczyło granice wolnej i niepodległej Ukrainy. Rozpoczęły się ataki lotnicze i rakietowe, rosyjskie dywizje pancerne ostrzeliwują miasta i miasteczka naszego sąsiada.

Reżim Putina zaatakował nie tylko Ukrainę, zaatakowana została cała Europa, zaatakowany został cały świat demokratyczny.

NSZZ „Solidarność” jako ruch społeczny, który przeciwstawił się totalitaryzmowi i doprowadził do upadku komunizmu woła: „Stop wojnie!” i apeluje do wszystkich wolnych ludzi, narodów i państw, aby wspólnie pokazać, że „Jesteśmy z Ukrainą”.

Dlatego w drugą niedzielę Wielkiego Postu chcemy modlić się o pokój na całym świecie, w sposób szczególny polecając Bożej Opatrzności Ukrainę.

Pragniemy wyrazić naszą wdzięczność wszystkim, niosącym pomoc udręczonym wojną – służbom państwowym, kapłanom, wolontariuszom, udostępniającym swoje domy i mieszkania oraz każdemu człowiekowi, wyciągającemu pomocną dłoń potrzebującym.

Jednocześnie zapraszamy wszystkich, którzy solidaryzują się z narodem ukraińskim, nie zgadzając się na zniewolenie wolnego państwa przez imperializm rosyjski i perspektywę globalnego konfliktu, do Lublina w najbliższą niedzielę, 13 marca 2022 r.

12:30 – Msza św. w intencji pokoju na całym świecie, Kościół pojezuicki św. Piotra Apostoła, ul Królewska 9
13:30 – Plac Łokietka w Lublinie, marsz solidarności z cierpiącym narodem ukraińskim
14:00 – Plac Litewski, manifestacja sprzeciwu wobec działań wojennych na Ukrainie

Marian Król
Przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego
NSZZ „Solidarność”

List Marszałka Województwa Lubelskiego

List Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Jarosława Stawiarskiego do Wójta Gminy Ludwin Pana Andrzeja Chabrosa w sprawie "Lubelskiej kuźni talentów 2021-2023 II".

Szanowny Panie Wójcie,
uprzejmie informuję, że w dniach od 21 do 31 marca 2022 r. będzie prowadzony nabór wniosków o przyznanie stypendiów w ramach projektu "Lubelska kuźnia talentów 2021-2023 II".

Celem programu stypendialnego jest finansowe wsparcie uczniów klas pierwszych szkół zawodowych, którzy nie zostali, z przyczyn proceduralnych, objęci programem "Lubelska kuźnia talentów 2021-2023" rozpoczętym we wrześniu ubiegłego roku.

W związku z powyższym, serdecznie zachęcam do udziału w programie stypendialnym wszystkich uzdolnionych uczniów, którzy w roku szkolnym 2021-2022 rozpoczęli naukę w technikach, szkołach branżowych I stopnia, szkołach artystycznych II stopnia i szkołach policealnych oraz którzy są mieszkańcami lub uczą się na terenie Pana gminy.

Proszę o poinformowanie dyrektorów, nauczycieli oraz uczniów publicznych i niepublicznych szkół prowadzących kształcenie zawodowe - znajdujących się na obszarze Gminy Ludwin - o możliwości skorzystania przez młodzież z wyżej wymienionego wsparcia.

Od początku realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020 wypłaciliśmy ponad 5000 stypendiów. Liczymy, że również tym razem Państwa pomoc i zaangażowanie w akcję informacyjną dotyczącą programu stypendialnego "Lubelska kuźnia talentów 2021-2023 II" przyczyni się do pełnego wykorzystania przewidzianych na ten cel środków. Stypendia, które trafią do najzdolniejszych uczniów, będą dla nich szczególnym wyróżnieniem oraz wyjątkową zachętą do dalszej nauki i rozwoju zainteresowań. Przyczynią się też do ułatwienia im wyboru przyszłej ścieżki zawodowej.

Szczegóły dotyczące programu stypendialnego przedstawiam w załączniku do pisma.

Z poważaniem
Marszałek Województwa Lubelskiego
Jarosław Stawiarski

Poniżej treść załącznika.

"Lubelska kuźnia talentów 2021-2023 II"

Zarząd Województwa Lubelskiego zaprasza do składania wniosków o przyznanie stypendium w terminie od 21 do 31 marca 2022 r. w ramach programu stypendialnego: "Lubelska kuźnia talentów 2021-2023 II".

Program skierowany jest do uczniów szczególnie uzdolnionych z przedmiotów zawodowych lub z przedmiotów ogólnych: przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki lub przedsiębiorczości. O stypendium ubiegać się mogą uczniowie, którzy są mieszkańcami województwa lubelskiego lub uczą się w województwie lubelskim oraz w roku szkolnym 2021/2022 rozpoczęli naukę w formie dziennej, w szkołach zawodowych tj: szkołach branżowych, technikach, szkołach policealnych lub szkołach artystycznych (z wyłączeniem szkół dla dorosłych) oraz którzy spełniają wymagane regulaminem kryteria.

Program zakłada przyznanie 70 stypendiów na okres od 01.03.2022 r. do 31.12.2022 r., w kwocie 350 zł miesięcznie - najzdolniejszym uczniom, którzy uzyskają najwyższą punktację w postępowaniu kwalifikacyjnym.

Szczegółowe informacje, w tym regulamin przyznawania stypendiów, instrukcja oraz niezbędne dokumenty dostępne są na stronie internetowej www.lubelskie.pl w zakładce Stypendia.

W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego z pracownikami Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie tel. (81) 47 81 459; (81) 44 16 709; (81) 44 16 713; (81) 44 16 716.

Wnioski o przyznanie stypendium można składać: przez placówkę pocztową na adres siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie ul. Artura Grottgera 4, 20-029 Lublin; osobiście w punktach kancelaryjnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie lub w formie dokumentu elektronicznego - opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym.

Projekt jest realizowany w ramach Działania 12.4 KSZTAŁCENIE ZAWODOWE 12 Osi priorytetowej Edukacja, kwalifikacje I kompetencje, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

"Aktywny samorząd" - składanie wniosków

Uprzejmie informujemy, że wnioski w ramach programu "Aktywny samorząd" będzie można składać już od 1 marca 2022r.

Osoby, które posiadają podpis elektroniczny lub Profil Zaufany na platformie ePUAP będą miały możliwość złożenia wniosku w formie elektronicznej, w systemie przygotowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - SOW (System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON, https://sow.pfron.org.pl

System SOW przewiduje znakomite ułatwienia i uproszczenie wszelkich procedur związanych z aplikowaniem o pomoc i realizacją programu.

W 2022 roku można ubiegać się o niżej wymienione formy wsparcia:
- pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu
- pomoc w uzyskaniu prawa jazdy
- pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania
- dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania;
- pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego, zakupionego w ramach programu
- pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym
- pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym
- pomoc w zakupie protezy kończyny
- pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny
- pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego
- pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej
- pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Pamiętamy o ich czynach!

"Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy..."
W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 1 marca- dokładamy wszelkich starań by złożyć choć słowem i obrazem; myślami i pieśnią - HOŁD wszystkim żołnierzom drugiej konspiracji za niezłomną postawę, odwagę i męstwo, za przelaną krew. Już dwunasty raz obchodzone jest to święto państwowe upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o prawo do samostanowienia narodu polskiego; opierając się dzielnie okupacji sowieckiej i władzy komunistycznej dyktowanej przez Moskwę.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom przy pomocy uchodźcom z Ukrainy przebywającym na terenie naszej Gminy. Odzew Państwa był i jest ogromny, przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Na chwilę obecną jesteśmy zaopatrzeni w bardzo dużą ilość ubrań, za które serdecznie dziękujemy. Bardzo cieszy nas fakt, że pojawiają się liczne zapytania skierowane do Gminy Ludwin, w jaki sposób można pomóc. Codziennie będziemy zbierać informację o powstałych potrzebach od punktów odbioru, czyli OSP Kaniwola i OSP Ludwin i aktualizować listę potrzeb na bieżąco. Przy w/w jednostkach baza noclegowa, która zapewnia uchodźcom z Ukrainy nocleg.

Informujemy, że Gmina Ludwin organizuje również zbiórkę dla miasta Ustylug, który jest naszym partnerskim miastem przygranicznym Ukrainy. Zbieramy środki pierwszej pomocy, takie jak bandaże, opaski uciskowe, gazy, środki do dezynfekcji, środki przeciwbólowe. Ponadto ciepłe skarpety męskie - termoaktywne oraz rękawice termoaktywne termiczne. Środki te będziemy zbierać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ludwinie.

Przedstawiamy listę potrzeb utworzoną w dniu 01.03.2022r.:

Potrzeby OSP Kaniwola:
-oleje do sałatek
- warzywa (pomidory, ogórki, sałaty, cebula)
- nabiał (śmietana)
- woda gazowana oraz niegazowana
- komplety pościeli 160 na 200
- koce
- klapki pod prysznic dla dzieci oraz dorosłych
- szlafroki dla dzieci oraz dorosłych
- środki chemiczne tj płyny do dezynfekcji toalet, " płyn do szyb, płyny do podłóg, płyny do czyszczenia armatury łazienkowej, płyn do naczyń, proszki do prania, płyn do płukania)
- gąbki do naczyń, rękawice gumowe, ręczniki papierowe, papier toaletowy
- pampersy o różnych rozmiarach, podpaski, wkładki higieniczne
- ręczniki
- odkurzacze
- suszarki do ubrań
- mleka modyfikowane dla dzieci, smoczki dla dzieci, butelki dla dzieci
- nowa bielizna
Powyższe dary proszę przekazywać do budynku OSP Kaniwola parter, Kaniwola 76, 21-075 Ludwin

Potrzeby OSP Ludwin:
- owoce
- klapki pod prysznic, szlafroki, ręczniki
- zmiany pościeli
- środki chemiczne (proszek do prania, płyn do płukania płyny do dezynfekcji toalet, płyn do szyb, płyny do podłóg, płyny do czyszczenia armatury łazienkowej, płyn do naczyń, proszki do prania, płyn do płukania)
- gąbki do naczyń, rękawice gumowe, ręczniki papierowe, papier toaletowy
- pampersy o różnych rozmiarach, podpaski, wkładki higieniczne
Wyżej wymienione produkty proszę przekazywać do Hali Sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie.

Pomoc dla Ukrainy - apel Pana Wójta Gminy Ludwin

Szanowni Państwo!

W związku z licznymi pytaniami o zaangażowanie i możliwość pomocy uchodźcom z Ukrainy, chciałbym Państwa poinformować, że na terenie naszej Gminy przebywa ok. 40 osób które uciekły przed wojną, a kolejne zgłaszają chęć przybycia. Są to głównie kobiety z dziećmi i osoby starsze. Część z tych osób chce zostać na dłużej, niektórzy chcą przemieszczać się w głąb kraju. Gorąco chciałbym podziękować OSP Kaniwola oraz KGW Kaniwola za szybką pomoc i bezinteresowne przyjęcie w swojej Remizie grupy około 25 osób. Następne 18 osób przebywa w Hotelu w Ludwinie.

Dziś prowadzone są zbiórki przez OSP z terenu Gminy oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Bardzo prosimy o pomoc dla Ukrainy, zbierane są:
- środki higieniczne,
- artykuły pierwszej pomocy,
- żywność z długim terminem przydatności do spożycia,
- koce,
- pościel itp.

Gmina Ludwin na prośbę Wiktora Poliszczuka mera partnerskiego miasta Ustiługa zakupiła także dużą ilość środków pierwszej pomocy, które jeszcze dziś zechcemy zawieźć na Ukrainę.

Dziękuję jeszcze raz za zaangażowanie i proszę o dalszą pomoc dla sąsiadów z Ukrainy.

Wójt Gminy Ludwin Andrzej Chabros

Pomoc dla Ukrainy

W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie Polski Czerwony Krzyż uruchamia zbiórkę. Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych, leków oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”.

Liczy się każdy gest!

Sukces uczennic w konkursie!

Kilka tygodni temu informowaliśmy i zachęcaliśmy Was do udziału w konkursie, którego celem było propagowanie pamięci o IRENIE SENDLEROWEJ. Udział dwóch naszych uczennic: Oliwii Zakrzewskiej (kl.VII) i Zuzanny Zbaraszczuk ( kl.VI) został doceniony!

Do naszej szkoły dotarła taka wiadomość:
"Miło nam poinformować, iż w ogólnopolskim KONKURSIE "BYĆ JAK ONA" organizowanym przez Fundację Honor Pomagania Dzieciom II MIEJSCE ZDOBYLI - Uczniowie Szkoły Podstawowej w Piasecznie, gmina Ludwin, klasa 6 i 7.
Nagroda - dofinansowanie 40 % do 7 dniowego (6 noclegów) pobytu z wyżywieniem dla całej klasy w Ośrodku OSTOYA ROZTOCZE w Kawęczynku koło Szczebrzeszyna; w terminie 4-10 kwietnia 2022r.
Grupa dojeżdża na koszt własny i podczas pobytu porusza się własnym autokarem, ok. 250 km łącznie. Pobyt kierowcy w hotelu – wg regulaminu (odstępstwem jest kierowca gratis w przypadku oświadczenia, iż będzie pomagał Nauczycielom i Dzieciom podczas pobytu).
Opłata parkingowa – 60 zł. za dobę.
Koszty po dofinansowaniu:
Pobyt ucznia : 96 zł / osobodoba x 6 (noclegów) = 576 zł / osoba za pobyt 7-dniowy.
Wielkość grupy: 32 uczestników + 3 opiekunów + 1 kierowca.
Prosimy o potwierdzenie wyjazdu w nieprzekraczalnym terminie do dnia 22 lutego 2022.
Potwierdzenie mailowe wyjazdu konkretnej liczby osób uruchamia wydatkowanie części wpłaty po stronie Fundacji.

Serdecznie gratulujemy Zuzi i Oliwce! :)

Konkurs dla klasy VI „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

Uwaga! Uczennice i Uczniowie klasy VI!

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Archiwa Państwowe, we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji zapraszają uczniów klas VI szkół podstawowych do udziału w konkursie „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Zadanie konkursowe polega na stworzenie cyfrowego drzewa genealogicznego swojej rodziny w aplikacji „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne”. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca br.

Głównym celem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest poznanie historii i kultury rodzinnej poprzez odkrywanie pamiątek, dokumentów i starych fotografii. W swoich poszukiwaniach młodzi ludzie mogą korzystać z pomocy rodziców, poznając przy tym rodzinne historie i opowieści. Pomocą w przygotowaniu cyfrowego drzewa genealogicznego będą także zasoby Archiwów Państwowych, w których uczniowie znajdą informacje o dalszych członkach rodziny i będą mogli skorzystać z pomocy archiwistów.

Aplikacja konkursowa „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne”

W aplikacji konkursowej „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne” można tworzyć drzewo genealogiczne, dodawać zdjęcia i opisy członków rodziny oraz gromadzić informacje potrzebne do zgłoszenia w konkursie, a także odnawiać stare zdjęcia. Dostępne w aplikacji narzędzie do koloryzacji obrazu wykorzystuje sztuczną inteligencję opartą na modelu głębokiego uczenia (deep learning). Po wielu godzinach trenowania potrafi przywrócić kolor dowolnemu obrazowi. Uczestnik powinien przygotować projekt konkursowy w aplikacji pod opieką rodzica i nauczyciela oraz w konsultacji z archiwistami z Archiwów Państwowych.

Zgłoszenia przesyła nauczyciel w aplikacji „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne” do 31 marca br. za pośrednictwem odpowiedniego formularza. Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie archiwarodzinne.gov.pl/konkurs.

Uwaga! Rusza rekrutacja do oddziałów przedszkolnych!

Informacje dotyczące rekrutacji do oddziałów przedszkolnych w roku szkolnym 2022/2023:

od 01.02.2022 r. do 08.02.2022 r. - złożenie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu,

od 09.02.2022 r. do 18.02.2022 r. - złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu.

Regulamin i wzory dokumentów znajdują się w sekretariacie oraz do pobrania w zakładce Sekretariat/Dokumenty.

Przejdź do zakładki Dokumenty

Kampania "Wybieram Zdrową Żywność"

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej zachęca do udziału w realizowanej jesienią kampanii "Wybieram Zdrową Żywność". Kampania ta jest skierowana przede wszystkim do osób w wieku 25-45 lat, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i młodych rodziców i ma na celu zachęcanie do podejmowania świadomych i pewnych wyborów żywieniowych. Poznanie i zrozumienie kluczowej roli jaką dla bezpieczeństwa żywności odgrywają naukowcy i nauka, począwszy od wsparcia w rozszyfrowaniu etykiet, zrozumieniu zasad dot. stosowania substancji dodatkowych w żywności, po przybliżenie konsumentom praktycznych informacji. Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood.

Szkolenia on-line na temat zagadnień związanych z narażeniem na radon

Główny Inspektor Sanitarny, nawiązując do realizowanych od dnia 26 października 2021 roku szkoleń on-line na temat zagadnień związanych z narażeniem na radon w budynkach, lokalach i pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, informuje o realizowanych przez Instytut Medycyny Pracy im. Prof. Dra med. J. Nofera z siedzibą w Łodzi, szkoleniach . Odbędą się one 8 i 10 grudnia (początek o godzinie 10.00) pod adresem https://szkola.imp.lodz.pl/index.php/szkolenia-radon lub na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego.

Jesienna akcja antytytoniowa

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej informuje o organizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia jesiennej akcji antytytoniowej trwającej w m-cach listopad - grudzień.

Światowy Dzień Rzucania Palenia w Polsce organizowany jest od 1991 roku i ma na celu zaangażowanie jak największej liczby osób i instytucji do działań związanych z kształtowaniem postaw zdrowotnych społeczeństwa, ochronę małych dzieci przed biernym paleniem, edukację Polaków na temat szkodliwości palenia tytoniu, skutków zdrowotnych, ekonomicznych i socjalnych, powiększenia liczby osób, które rozstały się z nałogiem palenia tytoniu.

Polska jest krajem, w którym palenie tytoniu od lat stanowi jedną z najczęstszych przyczyn utraty zdrowia. Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne (głównie schorzenia układu krążenia, oddechowego, nowotwory), zaostrza przebieg wielu schorzeń, np. takich jak: łuszczyca, trądzik młodzieńczy, przyspiesza występowanie zmarszczek.. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę palącą, ale również jej bliskich. Wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę w tym samym pomieszczeniu jest szczególnie niebezpieczne, gdyż boczny strumień dymu zawiera znacznie więcej nikotyny, tlenku węgla i innych niebezpiecznych związków ("bierne palenie"). Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie zachorowania na raka krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego Poza konsekwencjami zdrowotnymi, bardzo dotkliwe są także konsekwencje ekonomiczne i społeczne.

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne. E-papierosy oraz tytoń podgrzewany pozwalają ukryć nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący młodzież przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

Wszystkie e-papierosy mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o włączenie się środowisk szkolnych w edukacje na temat skutków zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych palenia tytoniu poprzez działania promujące zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia.

Zapowiedź nauki zdalnej w roku szkolnym 2021/2022

Podczas konferencji prasowej w dniu 7 grudnia 2021 roku, minister zdrowia Adam Niedzielski i jego zastępca Waldemar Kraska poinformowali, że od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się w trybie zdalnym.

W okresie od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. przejście na tryb zdalny będzie obejmowało jedynie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Żłobki oraz przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.

Od 10 stycznia 2022 r. uczniowie mają wrócić do nauki w trybie stacjonarnym.

Wycieczka do Warszawy w ramach przedsięwzięcia MEiN "Poznaj Polskę"

W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Poznaj Polskę", którego przedmiotem jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki, nasza szkoła otrzymała wsparcie w wysokości 6.723zł. Uzyskane wsparcie oraz wkład własny w postaci wpłat rodziców pozwolił na zorganizowanie dla naszych uczniów dwóch wycieczek jednodniowych - dla uczniów młodszych do Lublina, dla starszych do Warszawy.

Najpierw odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik. Podzieleni na malutkie grupki wyruszyliśmy na poszukiwanie przygód. Największym zainteresowaniem cieszyły się trzy wystawy: "Rowery", "Przyszłość jest dziś" i "Strefa Eksperymentowania".

Na wystawę "Rowery" składają się zarówno interaktywne eksponaty, jak i wyjątkowa kolekcja jedno- i wielośladów - od tych najstarszych, zabytkowych po współczesne, wykorzystujące najbardziej nowoczesne technologie i design. Przyjrzeliśmy się wszystkim eksponatom z bliska, poznaliśmy ich budowę i historię, a także samodzielnie wypróbowaliśmy nietypowe modele i przekonaliśmy się, że jazda na rowerze o kwadratowych kołach jest możliwa!

Wystawa "Przyszłość jest dziś" pomaga poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata w całej ich złożoności. Ukazuje różne rozwiązania technologiczne i zachęca do spojrzenia na nie w sposób krytyczny. Zwraca także uwagę na relacje między osobistymi wartościami i wartościami innych ludzi. Największe wrażenie zrobiły na nas cztery eksponaty: bajecznie drogie auto bez kierowcy, oddychające jak prawdziwy człowiek robotyczne niemowlę, towarzysz w modlitwie SanTO-PL oraz maszyna kresu życia, zajmująca miejsce drugiego człowieka - mówiąca, dozująca lekarstwa i delikatnie głaszcząca ciężko chorego w jego ostatniej chwili życia.

Wystawa "Strefa Eksperymentowania" natomiast, to centralna ekspozycja Kopernika, poświęcona przyrodzie i zachodzącym w niej zjawiskom oraz człowiekowi i ludzkiej percepcji świata fizycznego, pozwalająca na samodzielne eksperymentowanie przy około 200 stacjach doświadczalnych.

Na zakończenie tej wizyty część uczniów odwiedziła jeszcze lodziarnię i sklep z pamiątkami.

Następnym punktem naszej wycieczki był spacer po Cmentarzu Powązkowskim, który pozwolił nam poznać historię cmentarza i pochowanych tam ludzi w nietuzinkowy sposób. Dzięki Paniom Przewodniczkom na pomniki mogliśmy spojrzeć okiem artysty i poszukać najpiękniejszych aniołów i innych rzeźb. Niczym filmowy Indiana Jones nauczyliśmy się odczytywać najpopularniejsze symbole umieszczone na grobach. Przy niektórych nagrobkach zatrzymaliśmy się, aby poznać losy pochowanych tam ludzi. Poznaliśmy także zwyczaje związane z Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami.

Po licznych atrakcjach wybraliśmy się jeszcze na obiad do restauracji Młoda Polka na Nowym Świecie, specjalizującej się w kuchni polskiej.

Jeszcze tylko krótki spacer po Warszawie i możemy wracać do domu. Warto było pojechać!

Spotkanie on-line z Panem Waldemarem Cichoniem

W dniu 6 grudnia dzieci z klas młodszych miały spotkanie on-line z Panem Waldemarem Cichoniem.

Waldemar Cichoń to polski pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży, popularyzator czytelnictwa, twórca postaci kota Cukierka. Jak się dowiedzieliśmy pierwsza książka pt. "Cukierku, Ty łobuzie" powstała dla syna Pana Waldemara, Marcela, który nie lubił czytać książek. Chciał go w ten sposób zachęcić do czytania. Na jednej książce się nie skoczyło, przygód Cukierka jest cała seria. Pan Waldemar jest autorem również serii książek o psie Riko oraz 2 książek o Śląsku. Autor pokazał dzieciom swojego pupila Cukierka oraz drugiego kota Tradycję.

Bardzo dziękujemy za spotkanie, teraz z ochotą poznamy przygody głównego bohatera kota Cukierka.

Mikołajki w naszej szkole

Imieniny św. Mikołaja 6 grudnia są co roku doskonałą okazją do oderwania się od rutynowego szkolnego planu dnia. Dla wielu uczniów mikołajki to jeden z przyjemniejszych dni w trakcie roku szkolnego. Wtedy to zazwyczaj obdarowujemy prezentami kolegów i koleżanki z klasy. Są to podarunki anonimowe - po wylosowaniu nazwiska staramy się nie wyjawiać, komu w tym roku będziemy kupowali mikołajkowy upominek. To nawiązanie do jednego ze zwyczajów św. Mikołaja - chrześcijański święty swoje dary przekazywał anonimowo; żadna z obdarowanych przez niego osób nie wiedziała, kto jest autorem niespodzianki.

Jak co roku Mikołaj odwiedził także naszą szkołę. Towarzyszyła mu jak zwykle niezwykle pracowita pomocniczka. :) BARDZO DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKIE UPOMINKI!

VI Przegląd Pieśni Patriotycznych "Śpiewam Ojczyźnie Swej"

19 listopada 2021 roku w Gminnym Domu Kultury w Cycowie odbył się VI Przegląd Pieśni Patriotycznych "Śpiewam Ojczyźnie Swej".

Jury, po wysłuchaniu 40 nagrań, w tym 14 prezentacji zespołów i 26 solistów, przyznało nagrody i wyróżnienia. Miło nam poinformować, że w kategorii solistów klas IV-V wyróżnienie zdobyła uczennica naszej szkoły Klaudia Sawul. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

"Kartka dla obrońców granic”

Szkolny Klub Wolontariatu włącza się w akcję - "Kartka dla obrońców granic”.

Zachęcamy do przygotowania laurki lub kartki z rysunkami, pozdrowieniami i wyrazami wsparcia dla pełniących służbę na naszej wschodniej granicy żołnierzy sił Zbrojnych RP oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji. Akcja trwa do 15.12.2021 r.

Szkolny Klub Wolontariatu

Zbiórka na rzecz podopiecznych Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie

Drodzy Przyjaciele Szkolnego Klubu Wolontariatu,

zakończyliśmy zbiórkę na rzecz podopiecznych Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie.

Dzięki Wam dostarczyliśmy dziś potrzebującym kilkanaście pudełek i reklamówek żywności oraz środków czystości! Kolejny raz pokazaliśmy, że jesteśmy wrażliwi na potrzeby innych a wspólnymi siłami osiągamy wiele.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do zbiórki. Razem możemy więcej!

Wolontariusze, którzy byli odpowiedzialni za organizację zbiórki spisali się na medal! Koordynatorzy akcji: Vanessa Suprynowicz, Wiktoria Kruk, Blanka Zakostowicz, Oliwia Zakrzewska, Julia Pytka i Weronika Ożóg. Dobra współpraca owocuje satysfakcją i kolejnymi pomysłami. Nasi wolontariusze wspominali ostatnio o zbiórce dla zwierząt. :)

III Powiatowy Konkurs „Mam prawo do…”

20 listopada 2021 r. – w Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka – Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej rozstrzygnęły III Powiatowy Konkurs „Mam prawo do…”. W ramach przedmiotu wiedza o społeczeństwie do konkursu przystąpili ósmoklasiści z naszej szkoły. Uczniowie zaprojektowali okładki książki pt. „Mam prawo do… Przewodnik po prawach dziecka”.

Miło nam ogłosić, że nagrody w kategorii szkół podstawowych klasy VII-VIII otrzymały Oliwia Bondyra i Zuzanna Wielgosz. Wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych klasy VII-VIII otrzymała Aleksandra Staniak.

Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Krzysztofa Niewiadomskiego – Starosty Łęczyńskiego oraz przy wsparciu finansowym Powiatu Łęczyńskiego. Gratulujemy naszym uczennicom i dziękujemy za pamiątkowe dyplomy i upominki.

"Poznaj Polskę" - wsparcie finansowe dla Gminy Ludwin

Informujemy, że Gmina Ludwin otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Poznaj Polskę". Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Dofinansowanie na łączną kwotę 21 723,00zł otrzymały:
1. Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dratowie - 15 000,00
2. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie - 6 723,00

Uzyskane wsparcie oraz wkład własny w postaci wpłat własnych rodziców dzieci uczestniczących w wycieczkach w wysokości 16 681,00 zł pozwoli na realizację wyjazdów dzieci:

1. Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dratowie - czterodniowa wycieczka dla młodzieży z klas IV-VIII w programie:
- Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum książąt Lubomirskich, Wrocław;
- Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego;
- Panorama Racławicka, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu;
- Ostrów Tumski, Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Miejskie Wrocławia;
- Rezerwat archeologiczny, Biskupin;
- Archikatedra Gnieźnieńska, Gniezno;
- Katedra Gnieźnieńska.

2. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie - jednodniowa wycieczka dzieci z klas I-III w programie:
- Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie,
- Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie
oraz jednodniowa wycieczka dla młodzieży klas IV-VIII:
- Centrum Nauki Kopernik Warszawa;
- Zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach, Warszawa.

Wsparcie finansowe dla Gminy Ludwin na rozwój czytelnictwa

Drodzy Czytelnicy! Informujemy, że Gmina Ludwin otrzymała wsparcie finansowe z dotacji celowej budżetu państwa przeznaczonej dla organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym: zakup nowości wydawniczych, realizację działań promujących czytelnictwo, zakup elementów wyposażenia w ramach Programu Wieloletniego - "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025" Priorytet 3.

Dofinansowanie na łączną kwotę 16 000,00zł otrzymały:

1. Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dratowie - 4 000,00zł
2. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie - 4 000,00zł
3. Szkoła Podstawowa im ks. Jana Twardowskiego w Zezulinie - 4 000,00zł
4. Szkoła Podstawowa w Ludwinie - 4 000,00zl

Uzyskane wsparcie oraz wkład własny organu prowadzącego w wysokości 4 000,00 zł pozwoli na wzbogacenie i uatrakcyjnienie zbiorów bibliotek szkolnych. Już wkrótce nowości pojawią się na półkach bibliotek szkolnych! Zapraszamy!

List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

Warszawa, 1 grudnia 2021 r.

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie

w ostatnich dniach Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki - konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Polska dzięki swojemu przedstawicielowi w Europejskiej Agencji Leków (jest nim prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych) miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat.

Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci. W Polsce spodziewamy się pierwszych dostaw już w połowie grudnia. Oznacza to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Chcemy do tego czasu przekazać Państwu - Rodzicom i Opiekunom - jak najwięcej sprawdzonych i rzetelnych informacji, które pomogą podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.

Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg. Dane te pokazują, że na 1,6 mln zaszczepionych dzieci jedynie 320 z nich doświadczyło łagodnych odczynów niepożądanych. To znacznie mniejsza grupa niż ta, która tylko w ciągu dwóch tygodni listopada trafiła z powodu COVID-19 do szpitala.

W badaniu klinicznym prowadzonym przez konsorcjum Pfizer/Biontech wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie. Z przedstawionych efektów badań wynika, że w grupie szczepionych dzieci w wieku 5-11 lat wystąpiło tylko jedno cięższe działanie niepożądane. Była to gorączka w wysokości 39,7?. Poza tym - podobnie jak w przypadku innych szczepień - pojawiły się ból w miejscu podania szczepionki, zaczerwienienie, zmęczenie czy ból głowy. Co istotne objawy te bardzo szybko i samoistnie ustępowały. Warto również zwrócić szczególną uwagę na skuteczność szczepionki u dzieci. Okazuje się, że jest ona wyższa niż u dorosłych i wynosi aż 90,7 proc.

Szanowni Państwo, mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje pomogą świadomie zdecydować w sprawie szczepienia dzieci. Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19. Zachęcamy Państwa do kontaktu z pracownikami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości. Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w mediach społecznościowych tych instytucji, na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.

Z wyrazami szacunku

MINISTER EDUKACJI I NAUKI Przemysław Czarnek

MINISTER ZDROWIA Adam Niedzielski

Wypełnienie obowiązku informacyjnego KOWR i ARiMR wobec dzieci i rodziców/opiekunów dzieci uczestniczących w programie "Program dla szkół".

Wypełnienie obowiązku informacyjnego KOWR i ARiMR wobec dzieci i rodziców/opiekunów dzieci uczestniczących w programie.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Zgodnie z art. 13 i 14 ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych dalej jako RODO) (Dz. U. UE. L 119 z 04 maja 2016 r. str. 1) dzieci i rodziców/ opiekunów dzieci uczestniczących w programie informujemy, że:

1) Administratorem, czyli podmiotem decydującym o celach i środkach przetwarzania danych osobowych dzieci i rodziców/ opiekunów dzieci uczestniczących w programie jest 37 Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (zwany dalej jako Administrator lub KOWR) z siedzibą w Warszawie, ul. Karolkowa 30, 01-207 Warszawa. Z administratorem może Pani/Pan kontaktować się poprzez adres e-mail: kontakt@kowr.gov.pl lub pisemnie na adres korespondencyjny Centrali Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, ul. Karolkowa 30, 01-207 Warszawa.
2) Administrator wyznaczył inspektora ochrony danych osobowych, z którym można kontaktować się w sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem danych osobowych, poprzez adres e-mail: iodo@kowr.gov.pl lub pisemnie na adres korespondencyjny administratora danych, wskazany w pkt. 1.
3) Administrator przetwarza udostępnione przez szkołę dane osobowe dzieci i rodziców/ opiekunów dzieci uczestniczących w programie wyłącznie poprzez wgląd w dane w celu realizacji kontroli zgodności z przepisami udziału szkoły Programie, w związku z realizacją zadań i obowiązków Administratora związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej "Programu dla szkół" zgodnie z Rozdziałem 7d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 945, z późn. zm.) jako zadania delegowanego do KOWR z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 1) ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 1505) i jest niezbędne do wypełniania obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, co stanowi o zgodnym z prawem przetwarzaniu danych osobowych w oparciu o przesłankę legalności przetwarzania, o której mowa w art. 6 ust. 1 lit. c RODO. W przypadku wyrażenia zgody na udział rodzica/opiekuna i udział dziecka w ocenie programu (w przypadku gdy szkoła, do której uczęszcza dziecko zostanie wytypowana do udziału w ocenie Programu) dane osobowe rodzica/opiekuna i dane osobowe dziecka będą przetwarzane przez Administratora na podstawie tej zgody w celach związanych z organizacją i przeprowadzeniem oceny programu. W przypadku wyrażenia zgody rodzica/opiekuna na udział dziecka w organizowanych przez KOWR działaniach towarzyszących o charakterze edukacyjnym dane osobowe rodzica/opiekuna i dane osobowe dziecka będą przetwarzane przez Administratora na podstawie tej zgody w celach związanych z udziałem dziecka w działaniach towarzyszących. Dane osobowe rodzica/opiekuna i dane osobowe dziecka podane w treści ww. zgód będą przetwarzane wyłącznie w celu udokumentowania ich wyrażenia. Rodzicom/opiekunom w każdej chwili przysługuje prawo do wycofania wyrażonej zgody na przetwarzanie danych osobowych i danych osobowych dziecka w celach związanych z udziałem w badaniu i/lub udziału dziecka w działaniach towarzyszących, ale cofnięcie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
4) Dane osobowe rodzica/opiekuna i dane osobowe dziecka w zakresie niezbędnym do kontroli zgodności z przepisami udziału szkoły Programie będą przetwarzane wyłącznie poprzez wgląd w dane w trakcie przeprowadzanej kontroli i nie będą przetwarzane poza siedzibą szkoły, której kontrola dotyczy. W przypadku wyrażenia zgody na udział w ocenie programu lub udział dziecka w działaniach towarzyszących dane osobowe rodzica/opiekuna i dane osobowe dziecka będą przetwarzane do czasu odwołania zgody na ich przetwarzanie lub przez okresy niezbędny do przeprowadzenia wieloletniego badania oceny realizacji programu. Dane osobowe rodziców/opiekunów i dane osobowe dzieci, których dotyczy zgoda na udział w ocenie programu lub udział w działaniach towarzyszących zostaną pozyskane przez KOWR za pośrednictwem szkoły, która zgłosiła dziecko do udziału w Programie lub bezpośrednio od rodziców/opiekunów.
5) W przypadku wyrażenia zgody na udział w ocenie programu i/lub udział dziecka w działaniach towarzyszących dane osobowe i dane osobowe rodziców/opiekunów i dziecka mogą zostać udostępniane podmiotom przetwarzającym dane w imieniu administratora (podmioty przetwarzające), tj. podmiotom przeprowadzającym ocenę realizacji Programu wyłącznie na czas niezbędny do przeprowadzenia badania i dokonania oceny lub podmiotom realizującym w imieniu i na rzecz KOWR działania 38 towarzyszące. W pozostałym zakresie Administrator nie przewiduje udostępniać danych osobowych rodziców/opiekunów i danych osobowych dzieci.
6) Zgodnie z RODO osobom, których dane przetwarzamy w celach określonych w pkt. 3 przysługuje prawo do:
a) dostępu do danych osobowych i otrzymania ich kopii;
b) sprostowania/poprawiania danych osobowych;
c) prawo do usunięcia danych osobowych, w sytuacji, gdy przetwarzanie danych nie następuje w celu wywiązania się z obowiązku wynikającego z przepisu prawa lub w ramach sprawowania władzy publicznej;
d) cofnięcia zgody na przetwarzanie danych (dotyczy gdy przetwarzanie danych opiera się na zgodzie),
e) prawo do ograniczenia przetwarzania danych, przy czym przepisy odrębne mogą wyłączyć możliwość skorzystania z tego praw,
Wszystkie osoby, których dane przetwarzamy posiadają prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na niezgodne z prawem przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych i danych osobowych dziecka.
7) Wyrażenie zgody na udział dziecka w programie jest dobrowolne. Podanie Pani/Pana danych osobowych i danych osobowych dziecka w treści ww. zgody jest niezbędne do jej udokumentowania. Wyrażenie zgody na rodzica/opiekuna udział i udział dziecka w wieloletniej ocenie programu i podanie danych w zakresie niezbędnym do przeprowadzania badania ma charakter dobrowolny. Wyrażenie zgody na udział dziecka w działaniach towarzyszących ma charakter dobrowolny.
8) W oparciu o dane osobowe rodziców/opiekunów i dane osobowe dziecka administrator nie będzie podejmował zautomatyzowanych decyzji, w tym decyzji będących wynikiem profilowania.
9) Administrator nie przewiduje przekazywania danych osobowych rodziców/opiekunów i dzieci do państwa trzeciego (tj. państwa, które nie należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego obejmującego Unię Europejską, Norwegię, Liechtenstein i Islandię) ani do organizacji międzynarodowych.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W związku z treścią art. 14 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) tj. (Dz.U. UE L 119 z 04.05.2016 r., s. 1, sprost. Dz.U. UE L 127 z 23.05.2018 r., s. 2 oraz sprost. Dz. UE L 74 z 4.03.2021 str. 35), zwanego dalej: "rozporządzeniem 2016/679", Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że:
1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych i danych osobowych Pani/Pana dziecka jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą w Warszawie, Al. Jana Pawła II 70, 00-175 Warszawa. Z Administratorem może Pani/Pan kontaktować się poprzez adres e-mail: info@arimr.gov.pl lub pisemnie na adres korespondencyjny Centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ul. Poleczki 33, 02-822 Warszawa.
2) Administrator wyznaczył inspektora ochrony danych osobowych, z którym może Pani/Pan kontaktować się w sprawach dotyczących przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz danych osobowych Pani/Pana dziecka oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem tych danych osobowych, poprzez adres e-mail: iod@arimr.gov.pl lub pisemnie na adres korespondencyjny Administratora, wskazany w pkt. 1.
3) Pani/Pana dane osobowe i Pani/Pana dziecka pozyskane przez Administratora będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c rozporządzenia 2016/679 w celu realizacji zadań związanych z przyznawaniem, wypłatą i zwrotem płatności w ramach działania "Programu dla szkół" (w tym w celu dokonania kontroli zgodności z przepisami udziału Szkoły w "Programie dla szkół" na dany rok szkolny, a także organizacji i przeprowadzenia oceny Programu, jak również w celu realizacji obowiązku archiwizacji dokumentacji). 39 Powyższe wynika z realizacji przez Administratora zadań, o których mowa w art. 6 ust 1 pkt 9 lit. d w związku z art. 6 ust. 2 pkt 1 oraz art. 6a ust. 1 pkt 5 i art. 6a ust. 2 ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 1505) w zw. z art. 6 Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/40 z dnia 3 listopada 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do pomocy unijnej na dostarczanie owoców i warzyw, bananów oraz mleka do placówek oświatowych oraz zmieniającego rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 907/2014 (Dz. Urz. UE L 5 z 10.1.2017, str. 11 z późn. zm.).
4) Administrator będzie przetwarzał następujące kategorie Pani/Pana danych i Pani/Pana dziecka: dane identyfikacyjne (imię i nazwisko dziecka), klasa i nazwa szkoły, do której dziecko uczęszcza, dane identyfikacyjne rodzica/opiekuna prawnego dziecka.
5) Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych mogą być: podmioty uprawnione do przetwarzania danych osobowych na podstawie przepisów powszechnie obowiązującego prawa, w tym organy kontrolne oraz podmioty przetwarzające dane na zlecenie Administratora w związku z wykonywaniem powierzonego im zadania w drodze zawartej umowy, tj. podmioty przeprowadzające ocenę Programu.
6) Zebrane Pani/Pana dane osobowe na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c rozporządzenia 2016/679, będą przetwarzane przez okres realizacji zadań, o których mowa w pkt 3, okres zobowiązań oraz przez okres 5 lat, licząc od dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym upłynął okres zobowiązań w związku z przyznaniem oraz wypłatą pomocy finansowej z tytułu realizacji działania w ramach "Programu dla szkół", potrzebny do przeprowadzenia archiwizacji. Ponadto, okres przechowywania danych może zostać każdorazowo przedłużony o okres przedawnienia roszczeń, jeżeli przetwarzanie danych będzie niezbędne do dochodzenia roszczeń lub do obrony przed takimi roszczeniami przez Administratora.
7) Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do Pani/Pana danych osobowych, prawo żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, w przypadkach określonych w rozporządzeniu 2016/679.
8) W przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy rozporządzenia 2016/679, przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
9) Pani/Pana dane Administrator uzyskał od Szkoły, która zgłosiła dziecko do udziału w Programie.

Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Obywatelskiej

Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego "OIC Poland" z siedzibą w Lublinie, w ramach zadania publicznego realizowanego w formie powierzenia zadania przez Zarząd Powiatu Łęczyńskiego prowadzi Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Obywatelskiej.

Nieodpłatna pomoc prawna i obywatelska oraz edukacja prawna świadczona jest zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.

Z porad może skorzystać każda osoba, której nie stać na odpłatne porady i która złoży stosowne oświadczenie.

Nieodpłatna pomoc prawna od dnia 16 maja 2020 r. obejmuje także sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą - niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku.

Pomoc udzielana jest w poniedziałki i wtorki w godzinach 12.00-16.00 w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej (ul. Staszica 9, I piętro - pokój nr 8), w środy i piątki w godzinach 8.00-12.00 w Urzędzie Gminy Cyców (przy ul. Chełmskiej 42, 21-070 Cyców) oraz w czwartki w godzinach 12.00-16.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Puchaczowie (Rynek 3, 21-013 Puchaczów).

Zapisy na wizyty: telefoniczne: (81) 531 52 81, w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Łęcznej, za pomocą elektronicznego kalendarza wizyt: https://np.ms.gov.pl/ oraz za pomocą e-mail: pomocprawna@powiatleczynski.pl.

Punkty nieodpłatnych porad prawnych funkcjonują w oparciu o zasady poufności, bezpłatności, bezstronności, niezależności, samodzielności klienta, otwartości, a także aktualności i rzetelności informacji.

Informacje Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego w Łęcznej

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej, w związku z licznymi przypadkami zachorowań wśród dzieci, uczniów, nauczycieli oraz pracowników w żłobkach i placówkach oświatowych na terenie powiatu łęczyńskiego, informuje, że Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek (zgodnie z rozporządzeniem MENiS z dn. 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach).

Jeśli dziecko miało kontakt z osobą, u której potwierdzono wynik pozytywny w kierunku COVID-19, na dziecko nakładana jest kwarantanna (tylko dziecko ma kwarantannę!). Zabronione jest wtedy opuszczanie domu przez dziecko oraz zapraszanie do domu gości. Podobnie, w przypadku potwierdzonego wyniku pozytywnego u nauczyciela cała grupa/klasa przechodzi na nauczanie zdalne. W przypadku, gdy na dziecko nałożona jest kwarantanna, należy obserwować jego stan zdrowia, koniecznie wykonywać pomiar temperatury ciała dwa razy dziennie, a gdy pojawią się dolegliwości skontaktować się z lekarzem rodzinnym informując, że dziecko jest na kwarantannie i miało kontakt z osobą chorą na COVID-19.

Decyzji w formie papierowej SANEPID nie wydaje, kwarantanna jest wpisana do systemu teleinformatycznego, do którego ma dostęp ZUS, KRUS.

Szczegółowych informacji dotyczących kwarantanny, zasiłku opiekuńczego, itp. można uzyskać dzwoniąc pod nr telefonu całodobowej infolinii dla obywatela w sprawach kwarantanny i zdrowia + 48 222 500 115.

Aplikacja Kwarantanna Domowa jest obowiązkowa. W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię 22 165 57 44.

Uwaga! W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej SANEPID uruchomił automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 22 10 43 705 to numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę. W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny można dzwonić pod numer +48 22 25 00 115.

Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce

Pasażer:
1. Pasażer ma obowiązek zasłaniania ust i nosa w pojazdach publicznego transportu zbiorowego.
2. Pasażer powinien zachować bezpieczny odstęp od innych pasażerów.

Kierowca i obsługa pojazdu:
1. Obsługa pojazdu ma obowiązek zasłaniania ust i nosa. Obowiązek nie dotyczy kierowców pojazdów, którzy przebywają w wydzielonych w pojeździe kabinach, nie mając kontaktu z pasażerami i innymi pracownikami obsługi pojazdu.
2. Kierujący pojazdem może nie wpuścić do pojazdu osoby bez zasłoniętych ust i nosa oraz wyprosić pasażera z pojazdu, który nie zasłania ust i nosa.
3. Zablokowanie przycisków do otwierania/zamykania drzwi. Otwieranie/zamykanie drzwi przez kierującego.

Przedsiębiorca:
1. Na chwilę obecną nie ma ograniczeń w zakresie liczby przewożonych pasażerów/uczniów w środkach publicznego transportu zbiorowego.
2. Zalecane jest ozonowanie pojazdu lub dezynfekcja z użyciem alternatywnej metody po zakończeniu przewozu każdego dnia.
3. Regularne mycie i dezynfekcja, stosownie do potrzeb, powierzchni dotykowych w pojeździe podczas przerw w pracy pojazdu, nie mniej niż 2 razy dziennie.
4. W razie konieczności zwiększenie częstotliwości kursowania pojazdów w godzinach szczytu komunikacyjnego.
5. W przypadku szkolnych przewozów autobusowych, zapewnienie środków do dezynfekcji rąk przy wsiadaniu do pojazdu i po jego opuszczeniu przez pasażerów.
6. Zapewnienie dla pasażerów środków do dezynfekcji na terminalach, dworcach autobusowych, z których odjeżdżają i przyjeżdżają pojazdy komunikacji publicznej.
7. Umieszczenie w pojeździe informacji dot. obowiązku zasłaniania ust i nosa.
8. W przypadku stosowania w pojeździe urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych, tzn. działających w systemie zapewniającym możliwość pracy bez stosowania powietrza pochodzącego z cyrkulacji powietrze zużyte wywiewane z wnętrza pojazdu powinno być, w miarę możliwości, usuwane na zewnątrz, a do wnętrza nawiewane powinno być głównie uzdatnione powietrze świeże (atmosferyczne) z możliwie jak najmniejszym dodatkiem powietrza z systemu cyrkulacji.
9. Jeśli w pojeździe stosowane jest powietrze podlegające cyrkulacji, krążące w układzie zamkniętym, powinno podlegać filtracji z użyciem wysokiej klasy filtrów powietrza o oznaczeniach zgodnych z aktualną klasyfikacją filtrów i normami określającymi ich sprawność w zakresie redukcji liczby cząstek o określonej wielkości – stosowanie powietrza z cyrkulacji jest dopuszczalne tylko w przypadku braku możliwości innych rozwiązań technicznych oraz ograniczone do niezbędnego minimum. Personel techniczny podczas dezynfekcji musi stosować odpowiednie środki ochrony osobistej.
10. W przypadku braku wentylacji lub klimatyzacji, pożądanym jest, aby wymiana powietrza w środkach transportu odbywała się poprzez pozostawienie otwartych okien i wywietrzników dachowych.
11. W przypadku zagrożenia biologicznego (przejazd osoby z wyraźnymi objawami choroby COVID-19) zalecane jest natychmiastowe wycofanie pojazdów z eksploatacji do czasu pełnej dezynfekcji.

Wielki Turniej the GAME of POLESIE!

"The Game of Polesie" to gra edukacyjna w wersji planszowej/ pudełkowej, on-line oraz LARP.

W wersji pudełkowej modus operandi niewiele różni się od popularnego Monopoli z tą różnicą, że prowadzi nas ścieżkami Polesia po artefaktach po obu stronach granicy, zapoznając uczestnika z walorami naszej gminy.

Na 14 października zaplanowano start turnieju w wersji on-line. Turniej będzie trzy dniowy a nagrodzone będzie aż 40 osób. Należy się zalogować na stronę https://www.gameofpolesie.com/portal/ wybrać zakładkę GRA ONLINE i się zalogować/zarejestrować pod swoim loginem, pod którym to przez najbliższe trzy dni będziemy grać zdobywając "Polesiaki" - kto zakończy grę w sobotę z największym majątkiem Polesiaków wygrywa!

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w Turnieju.

List Ministra Edukacji i Nauki z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Warszawa, 13 października 2021 r.

Szanowni Państwo Dyrektorzy,
Nauczyciele i Wychowawcy,

z okazji Dnia Edukacji Narodowej przekazuję wszystkim nauczycielom, wychowawcom, pedagogom i pracownikom oświaty wyrazy najwyższego uznania i szacunku. Każdego dnia pomagają Państwo zdobywać uczniom nową wiedzę, inspirują ich do rozwijania pasji i talentów, a także przygotowują do wejścia w dorosłe życie, do podjęcia w przyszłości nowych ról społecznych. Serdecznie za to dziękuję!

W obecnym roku szkolnym kontynuujemy działania ukierunkowane na podnoszenie prestiżu zawodu nauczyciela. Przygotowaliśmy propozycje dobrych rozwiązań, które przełożą się na poprawę warunków pracy i wzrost wynagrodzenia. Jako Ministrowi Edukacji i Nauki zależy mi na tym, aby zawód ten cieszył się społecznym uznaniem.

W sposób szczególny chcemy wesprzeć nauczycieli, którzy rozpoczynają swoją pracę. Ich wynagrodzenie od września 2022 roku wzrośnie nawet o 1 412 zł. Planowaną podwyżką płac zostaną objęci wszyscy nauczyciele, niezależnie od stopnia awansu zawodowego. Na ten cel rząd przeznaczy prawie 8 mld zł. Zależy nam również na zbudowaniu przejrzystego i bardziej efektywnego systemu wynagradzania nauczycieli, który przełoży się na realny wzrost płac.

Wśród innych rozwiązań, które przedstawiliśmy związkom zawodowym i przedstawicielom samorządów terytorialnych, znalazły się także zmiany w zakresie czasu pracy nauczycieli, awansu zawodowego, oceny pracy i urlopu wypoczynkowego. Przewidujemy także ograniczenie szkolnej biurokracji, w tym związanej z awansem zawodowym. Chcemy, aby dzięki temu nauczyciel miał więcej czasu na pracę z uczniem.

Podnoszeniu jakości procesu dydaktycznego będą służyły nowoczesne narzędzia, takie jak drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty, które trafią do szkół podstawowych w ramach wspólnego przedsięwzięcia MEiN i Centrum GovTech "Laboratoria Przyszłości". Łącznie na rozwijanie kompetencji przyszłości przeznaczymy ponad 1 mld zł. Cieszymy się również, że tak licznie odpowiedzieli Państwo na nasze zaproszenie do udziału w programie "Poznaj Polskę". To znakomity sposób na urozmaicenie i wzbogacenie zajęć lekcyjnych, a także na przybliżenie młodym ludziom historii oraz bogactwa polskiego dziedzictwa narodowego.

Pandemia i okres kształcenia na odległość pokazały nam bardzo wyraźnie, jak ważny jest bezpośredni kontakt młodego człowieka z nauczycielem. Wiemy, że tej niezwykłej relacji mistrz-uczeń nie zastąpią nawet najnowocześniejsze technologie. To ona jest fundamentem rozwoju społecznego i intelektualnego młodego człowieka. Możliwość przebywania z nauczycielem, jego bezpośrednie wsparcie pozwalają uczniom uwierzyć we własne siły, pokonywać słabości i realizować marzenia. To nieoceniona wartość.

Mamy nadzieję, że dzięki podjętym środkom bezpieczeństwa w przyszłości ograniczanie stacjonarnej pracy szkół nie będzie już konieczne. Tego pełnego i trwałego powrotu do szkolnej normalności życzę dziś nam wszystkim. Jestem przekonany, że po trudnych doświadczeniach z okresu pandemii praca w bezpośrednim kontakcie z uczniami pozwoli Państwu realizować nowe cele zawodowe, podejmować ambitne przedsięwzięcia edukacyjne i wychowawcze. Życzę, aby przynosiły one satysfakcję oraz poczucie zawodowego spełnienia.

Jeszcze raz dziękuję za Państwa wytrwałość, zaangażowanie oraz profesjonalizm.

Wyrazy szczególnej wdzięczności kieruję do całego środowiska oświaty polonijnej. Z serca dziękuję za trud nauczania języka polskiego oraz przekazywanie naszym młodym Rodakom dorastającym na obczyźnie wiedzy o kraju ich przodków. Nieocenione są Państwa zasługi w promowaniu polskiej kultury i historii oraz osiągnięć wybitnych Polaków.

Z wyrazami szacunku
Przemysław Czarnek
Minister Edukacji i Nauki

List Lubelskiego Kuratora Oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej

„Wszystko bierze swą moc z ideałów”
Cyprian Kamil Norwid

Szanowni Państwo
Nauczyciele, Wychowawcy,
Dyrektorzy szkół i placówek,
Przedstawiciele organów prowadzących,
Pracownicy oświaty
województwa lubelskiego

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej proszę Państwa o przyjęcie najserdeczniejszych życzeń i pozdrowień. Dzisiejsze święto jest wspaniałą okazją, aby podziękować Nauczycielom, Wychowawcom, Pracownikom szkół i organów je prowadzących oraz wszystkim, którzy tworzą teraźniejszość polskiej oświaty i przyszłość naszego kraju. Tak, jak w czasach Komisji Edukacji Narodowej, do której dziedzictwa się odwołujemy, jak i później, w trudnych latach odbudowywania naszej państwowości, również dzisiaj edukacja jest wspólnym dobrem a dbałość o wykształcenie i wychowanie młodego pokolenia – dążeniem całego oświatowego środowiska oraz priorytetem wszystkich instytucji odpowiedzialnych za jej rozwój.

Życzę, aby ważna społecznie i odpowiedzialna praca Nauczyciela, Pedagoga i Wychowawcy była powszechnie doceniana i przynosiła pożądane efekty a radość z osiągniętych celów przysłaniała wszelkie trudy podejmowanych wysiłków, bez których nie byłby możliwy żaden edukacyjny sukces. Serdecznie gratuluję wszystkim osobom odznaczonym i nagrodzonym; cieszę się z Państwem, że wymagająca tak dużego oddania praca została dostrzeżona i uhonorowana. Wszystkim Państwu życzę wielu zawodowych i osobistych sukcesów, a przede wszystkim - satysfakcji z pełnionej misji kształcenia i wychowania młodego pokolenia.

Wyrazy uznania kieruję do organów prowadzących oraz licznych instytucji wspierających szkoły, które postrzegają edukację jako priorytet; dziękuję Państwu za zapewnianie coraz lepszych warunków nauczania i za zaangażowanie w rozwój naszej lokalnej oświaty. Proszę przyjąć życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz realizacji zawodowych planów. Niech Dzień Edukacji Narodowej oraz wszystkie pozostałe w kalendarzu roku szkolnego dni będą pełne optymizmu i pracy wykonywanej w poczuciu bezpieczeństwa i stabilizacji.

Z wyrazami szacunku
Teresa Misuiuk
Lubelski Kurator Oświaty

Pismo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łęcznej do placówek oświatowych na terenie powiatu łęczyńskiego

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej informuje o możliwości zaszczepienia przeciwko grypie sezonowej pracowników wybranych grup zawodowych, które zostały zamieszczone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 (Dz. U. poz. 1581 ze zm.). Do grup, którym przysługują bezpłatne preparaty szczepionkowe przeciwko grypie, należą m.in.: medycy i osoby zatrudnione w placówkach medycznych, pracownicy i pensjonariusze zakładów opiekuńczo-leczniczych, hospicjów oraz domów pomocy społecznej, pracownicy pomocy społecznej, pracownicy placówek oświatowych oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych, funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej.

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, na szczepienia przeciwko grypie nie jest potrzebne skierowanie, wiążące jest umówienie terminu wizyty w punkcie szczepień. Szczepienia będą wykonywane w punktach szczepień, których aktualna lista znajduje się na stronie pacjent.gov.pl (https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype). Informacja o przyjęciu szczepienia będzie odnotowana w Internetowym Koncie Pacjenta, bądź Międzynarodowej Książeczce Szczepień.

Osoba, która zadeklaruje chęć zaszczepienia będzie zobowiązana do wypełnienia oświadczenia (wzór w załączeniu) o spełnieniu warunku wynikającego z § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022. PPIS w Łęcznej informuje również, że rozpoczęcie programu szczepień przeciwko grypie zostało zaplanowane na październik 2021r. Wszelkie materiały oraz szczegółowe informacje dotyczące grypy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia w zakładce "GRYPA - informacje" (https://www.gov.pl/web/zdrowie/grypa-informacje).

Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny w Łęcznej
mgr inż. Elżbieta Piłka

25. Jesienny Konkurs Recytatorski - Eliminacje w Gminie Ludwin

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
Głównym Organizatorem 25. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Organizatorem etapu powiatowego w powiecie łęczyńskim jest Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej. Organizatorem etapu gminnego w gminie Ludwin jest Gminna Biblioteka Publiczna im. Andrzeja Łuczeńczyka w Ludwinie.

II. ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE
W tym roku proponujemy Państwu temat "Śmiechem - żartem" wychodząc z założenia, że jest to przestrzeń przez recytatorów niesłusznie zapomniana. Podczas kolejnych zmagań konkursowych znacznie częściej słyszymy utwory o tematyce smutnej, czasem tragicznej, naznaczonej cierpieniem i traumą, niż teksty pogodne, skrzące się dowcipem, aluzyjne, niejednoznaczne, zmuszające do samodzielnego myślenia. Paradoksalnie, sami siebie postrzegamy jako ludzi o dużym poczuciu humoru. Trudno zatem zrozumieć, co decyduje o tym, że częściej wybór pada na tzw. utwory poważne. Może intuicja podpowiada, że łatwiej jest słuchaczy wzruszyć niż rozśmieszyć? Mówić tak, by wywołać śmiech i refleksję wcale nie jest łatwo. Żeby uzyskać pożądany efekt potrzeba samoświadomości i dyscypliny, umiejętnie stosowanej pauzy i rytmu (zwłaszcza w przypadku wiersza). Gdy "położymy dowcip", na widowni wieje nudą i zapada głucha cisza. Jeśli zaś chodzi o literaturę, to możecie wybierać do woli. Mądrym żartem bawili i uczyli kolejne pokolenia Jan Kochanowski, Ignacy Krasicki, Aleksander Fredro i Adam Mickiewicz - giganci literatury polskiej. Bliżsi nam pokoleniowo poeci - Julian Tuwim, Antoni Marianowicz, Marian Hemar, Jan Sztaudynger czy całkiem współczesny Wojciech Młynarski. Groteską, ironią, satyrą i paradoksem posługiwali się K. I. Gałczyński, Sławomir Mrożek i Witold Gombrowicz. Antoni Słonimski z zamiłowaniem zapisywał anegdoty, które opublikował wraz J. Tuwimem w zbiorze "W oparach absurdu". Magdalena Samozwaniec parodiowała "Trędowatą" Mniszkówny w powieści "Na ustach grzechu". Warto przypomnieć znakomite literacko felietony i recenzje Wiecha. To są tylko przykłady z literatury polskiej, a przecież do dyspozycji jest również cała literatura światowa. Przy wyborze repertuaru liczymy na Waszą wyobraźnię i pomysłowość.

III. REPERTUAR
Recytatorzy prezentują jeden dowolnie wybrany tekst (wiersz lub fragment prozy; dopuszczalny jest uzasadniony kolaż tekstów). W przypadku prezentacji fragmentu prozy dopuszczalne są skróty. Uczestnik przygotowuje repertuar nieprezentowany w innych konkursach ani w poprzednich edycjach JKR. Łączny nieprzekraczalny czas prezentacji: uczniowie szkół podstawowych - do 3 minut.

IV. ELIMINACJE GMINNE:
1. WYSTĄPIENIE RECYTATORSKIE
W roku 2021 wystąpienie recytatorskie należy nagrać i dostarczyć do Gminnej Biblioteki Publicznej w Ludwinie do dnia 03.11.2021r.

V. ZASADY UCZESTNICTWA W TURNIEJU GMINNYM
1. Adresaci
Eliminacje skierowane są do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Ludwin. Nie przewidujemy bezpośrednich zgłoszeń uczestników do Organizatora konkursu gminnego. Organizatorzy eliminacji szkolnych typują do turnieju gminnego do 4 recytatorów
2.Zgłoszenia
-Zgłoszenie obejmuje nagranie recytacji jednego, wcześniej opublikowanego, utworu poetyckiego. Teksty należy recytować z pamięci.
-Uczestnik może wysłać tylko jedno zgłoszenie. Po przyjęciu zgłoszenia przez Organizatora nie ma możliwości wymiany przesłanego nagrania.
-Zgłoszenia można dostarczyć osobiście na płycie DVD itp. albo przesłać e-mailowo plik nagrania na adres: bibliotekaludwin@op.pl do 03.11.2021r.
-Dokładnie wypełnione karty zgłoszeń, oświadczenia RODO należy przekazać do 03-11.2021r. w formie papierowej na adres: Gminna Biblioteka Publiczna w Ludwinie, Ludwin 52, 21-075 Ludwin lub e-mailowej (skan PDF) bibliotekaludwin@op.pl. -Zgłoszenia, które dotrą do Organizatora etapu gminnego po wyznaczonym terminie, nie będą brane pod uwagę. 4. Rejestracja nagrania
-Nagranie wideo powinno rozpoczynać się prezentacją uczestnika: imię i nazwisko, tytuł i autor przedstawianego utworu wraz z zaznaczeniem, że nagranie zostało przygotowane na 25. Jesienny Konkurs Recytatorski
-Czas trwania utworu to maksymalnie 3 minut. Wykonania dłuższe nie będą oceniane.
-Nagranie powinno być podpisane według wzoru: imię i nazwisko-wiek-konkurs.

IV. KRYTERIA OCENY
Jury powołane przez Organizatora dokona oceny prezentacji wg następujących kryteriów:
- dobór repertuaru (jego wartość artystyczną, oryginalność i dostosowanie do możliwości wykonawczych recytatora)
- dykcję recytatora
- interpretację utworu
- ogólny wyraz artystyczny.
Jury może wytypować do etapu powiatowego do 4 osób. Werdykt Jury jest ostateczny i niepodważalny.
Laureaci Konkursu zostaną poinformowani o wynikach telefonicznie.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Podpis na karcie zgłoszenia jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na nieograniczoną, nieodpłatną publikację i rozpowszechnianie całości lub fragmentów wykonań artystycznych za pośrednictwem dowolnej techniki i metody bez dodatkowej zgody Wykonawców -Recytatorów.
2. W związku sytuacją epidemiologiczną Organizator turnieju gminnego zastrzega sobie prawo do zmiany terminu, zasad uczestnictwa oraz formy konkursu. O wszystkich ewentualnych zmianach Gminna Biblioteka Publiczna w Ludwinie będzie informowała na bieżąco.
3. Wszystkie kwestie sporne rozstrzyga Organizator konkursu.

KLAUZULA INFORMACYJNA RODO
1. Administratorem danych osobowych jest Gminna Biblioteka Publiczna im. Andrzeja Łuczeńczyka w Ludwinie, Ludwin 52, 21-075 Ludwin, 81 75 70 087.
2. W sprawach z zakresu ochrony danych osobowych może Pan/Pani kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych: Robert Gostkowski pod adresem e-mail: bibliotekaludwin@op.pl
3. Dane osobowe, w tym wizerunek będą nieodpłatnie i wielokrotnie wykorzystywane i rozpowszechnianie za pośrednictwem dowolnej techniki i metody w materiałach promocyjnych i fotograficznych w celu realizacji turnieju gminnego 25. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego (przeprowadzenie konkursu, wyłonienie zwycięzców, przyznanie i odbiór nagród, podanie do publicznej wiadomości listy uczestników i laureatów, promocja - umieszczenie danych osobowych i wizerunku na stronach www, facebooku i w lokalnej prasie) przez GBP w Ludwinie.

Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Zarządzeniem nr 3/2021/2022 Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Piasecznie z dnia 27 września 2021 roku, w roku szkolnym 2021/2022 ustalono nastepujące dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych:

15.10.2021r.
12.11.2021 r.
07.01.2022 r.
02.05.2022 r.
24, 25 i 26.05.2022 r. (egzamin ósmoklasisty)
17.06.2022r.

Pozostałe terminy dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych ustalone będa w sytuacji wynikającej z trudnych warunków atmosferycznych lub w przypadku innych zdarzeń wymagających zmiany organizacji pracy szkoły.

W/w Zarządzenie wydano na podstawie par. 5 ust. 1 pkt. 1 Rozporządzenia MEN z dnia 11 sierpnia 2017 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. poz.1603).

Światowy Dzień Walki z Analfabetyzmem

15 września świętowalismy w naszej szkole Pożeganie lata. Były gr

Światowy Dzień Walki z Analfabetyzmem

8 września przypada Światowy Dzień Walki z Analfabetyzmem, obchodzony wraz z Międzynarodowym Dniem Piśmiennictwa.

Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO w 1965 r. Celem święta było uświadomienie społeczeństwu, że każdy człowiek ma prawo do edukacji, a dostęp do niej jest wyrazem szanowania ludzkiej godności.

Akcja "Narodowe czytanie"

Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie naszej szkoły intensywnie rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa. W tym roku 2 września odbyła się 11. edycja ogólnopolskiej akcji ,,Narodowego Czytania". Naszym celem było, aby uczniowie jak najpełniej mogli zrozumieć treść ,,Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Fragmenty wybranych utworów narodowego wieszcza czytały Weronika, Wiktoria, Martyna i Oliwia, uczennice klasy 8 oraz Pani Joanna Pawlak.

W wydarzeniu wzięli udział: Pani Dyrektor Elżbieta Wróbel, wychowawcy, nauczyciele i uczniowie klas IV-VIII.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

Po wakacyjnej przerwie wracamy do szkoły!

Tradycyjnie nowy rok szkolny rozpoczęliśmy mszą świętą, odprawioną w kościele parafialnym w Rogóźnie w intencji społeczności szkolnej. Następnie uczniowie wraz z rodzicami spotkali się z Panią Dyrektor Elżbietą Wróbel, Panem Wójtem Andrzejem Chabrosem, wychowawcami, nauczycielami i pracownikami szkoły na naszym boisku.

Podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego 2022/2023 uczciliśmy minutą ciszy poległych w czasie II wojny światowej. Szczególne przeżycie towarzyszyło przedszkolakom rozpoczynającym nowy rok przedszkolny, ale także uczniom klasy pierwszej, którzy po raz pierwszy zasiądą w szkolnych ławkach.

Naszym nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom życzymy wytrwałości i siły w zmaganiu się ze szkolnymi obowiązkami, odwagi i determinacji w zdobywaniu nowych doświadczeń oraz cierpliwości w dążeniu do postawionych sobie celów.

Wszystkiego najlepszego w nowym roku szkolnym!

Rozkład jazdy autobusu szkolnego

Rozkład jazdy autobusu szkolnego od 2 września 2022 r.

Przyjazd
Pierwszy kurs: Rogóźno 6:40, Krasne 6:45, Ryczka 6:50, Rozpłucie Drugie 7:00, Jagodno 7:05, Czarny Las 7:10, Kaniwola 7:20.
Drugi kurs: Kaniwola 8:00, Czarny Las 8:10, Jagodno 8:20,
Bankówka 8:00, Krasne 8:10, Ryczka 8:15, Rozpłucie Drugie 8:25.

Odwóz
Pierwszy kurs: szkoła 13:20, Kaniwola 13.30, Czarny Las 13:40, Jagodno 13:50.
Bus-szkoła 13:20, Ryczka 13:30, Krasne 13:35, Rogóźno 13:40.
Drugi kurs: szkoła 15:00, Kaniwola 15:10, Czarny Las 15:20, Jagodno 15:30.
Bus-szkoła 15:00, Ryczka 15:10, Krasne 15:20, Rogóźno 15:30

Program „Dobry Start”

Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód.

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Od 1 lipca br. ruszył nabór wniosków o ustalenie prawa do świadczenia dobry start w związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2022/2023. Przyjmowaniem wniosków o świadczenie dobry start, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o świadczenie dobry start można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe.

Wnioski drogą online można składać, tak jak w latach ubiegłych od 1 lipca do 30 listopada przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/ , przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Świadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów.